Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tornio/95460
Vertaa

Kantojärvi

95460·Tornio
13 × 15 km

Postinumeroalueella Kantojärvi (95460), Tornio, asuu 1 086 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 602 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 4,0 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 2/16 (Tornio)Väkiluku: sija 6/16 (Tornio)
Väkiluku
1 086-0,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 602 €+19,9 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,2 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,2 %
Vuokra: 3,3 %
Lapsiperheet
34,6 %
Yksinasuvat
25,3 %
Työttömyysaste
6,0 %-4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 19,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kantojärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 086-0,3 %
Mediaanitulot29 602 €+19,9 %
Keski-ikä39,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut29,2 %+1,5 %
Työttömyysaste6,0 %-4,0 %
Omistusasunnot93,2 %-
Lapsiperheet34,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,2 %
Vuokra3,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet34,6 %
Yksinasuvat25,3 %
Muut taloudet40,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Kantojärvi

Mitkä ovat alueen Kantojärvi (95460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 602 €. Muutos 5 vuodessa: +19,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kantojärvi (95460) on?
1 086 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,3 %.
Millaista asuminen alueella Kantojärvi on?
Kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa ja 3,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Kantojärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tornio: 2 / 16. Korkeakoulutetut: 29,2 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95440Kyläjoki
  • ·94460Ruottala
  • ·94430Kaakamo
  • ·95500Vojakkala - Yli-Liakka
  • ·95590Arpela
  • ·94450Lassila - Jokisuu (Keminmaa)
  • ·95470Pirkkiö - Röyttä
  • ·95310Liedakkala (Keminmaa)
  • ·95420Miukki-Palosaari-Luotomäki
  • ·94400Keminmaa Keskus (Keminmaa)
  • ·95410Kiviranta
  • ·94300Pajusaari (Kemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet350. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 049. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tornio2. · 16 alueesta

Muut alueet: Tornio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tornio
#AlueArvo
1.Kirkonmäki9545031 811 €+17,8 %
2.Kaakamo9443029 582 €+22,6 %
3.Pirkkiö - Röyttä9547029 219 €+21,2 %
4.Kyläjoki9544028 838 €+27,0 %
5.Vojakkala - Yli-Liakka9550028 606 €+18,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07580Tiilää

Askola

Mediaanitulot
29 601 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
87800Vuoreslahti

Kajaani

Mediaanitulot
29 598 €
Väkiluku
920
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
80910Kulho

Kontiolahti

Mediaanitulot
29 597 €
Väkiluku
1 233
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
33950Killo

Pirkkala

Mediaanitulot
29 596 €
Väkiluku
6 442
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tornio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle