Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tornio/95590
Vertaa

Arpela

95590·Tornio
19 × 33 km

Postinumeroalueella Arpela (95590), Tornio, asuu 742 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 561 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,1 %. Alueen asunnoista 96,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/16 (Tornio)Väkiluku: sija 11/16 (Tornio)
Väkiluku
742-9,4 %(5v)
Mediaanitulot
25 561 €+29,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,5 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
87,1 %
Vuokra: 9,9 %
Lapsiperheet
16,0 %
Yksinasuvat
37,2 %
Työttömyysaste
6,6 %-7,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,8 %

Tunnusluvut

Alueen Arpela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku742-9,4 %
Mediaanitulot25 561 €+29,1 %
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut22,5 %+3,5 %
Työttömyysaste6,6 %-7,4 %
Omistusasunnot87,1 %-
Lapsiperheet16,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,1 %
Vuokra9,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,5 %
Pientalo96,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,0 %
Yksinasuvat37,2 %
Muut taloudet46,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Arpela

Mitkä ovat alueen Arpela (95590) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 561 €. Muutos 5 vuodessa: +29,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Arpela (95590) on?
742 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,4 %.
Millaista asuminen alueella Arpela on?
Kotitalouksista 87,1 % asuu omistusasunnossa ja 9,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,5 % on kerrostaloissa ja 96,3 % pientaloissa.
Miten alue Arpela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tornio: 11 / 16. Korkeakoulutetut: 22,5 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95460Kantojärvi
  • ·94460Ruottala
  • ·95500Vojakkala - Yli-Liakka
  • ·95315Törmä (Keminmaa)
  • ·95560Aapajoki
  • ·95440Kyläjoki
  • ·95530Karunki
  • ·95310Liedakkala (Keminmaa)
  • ·95325Paakkola (Tervola)
  • ·94430Kaakamo
  • ·95690Mellakoski (Ylitornio)
  • ·94450Lassila - Jokisuu (Keminmaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 335. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 233. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tornio11. · 16 alueesta

Muut alueet: Tornio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tornio
#AlueArvo
1.Kirkonmäki9545031 811 €+17,8 %
2.Kantojärvi9546029 602 €+19,9 %
3.Kaakamo9443029 582 €+22,6 %
4.Pirkkiö - Röyttä9547029 219 €+21,2 %
5.Kyläjoki9544028 838 €+27,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
76130Pappilanmäki

Pieksämäki

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
897
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
31630Minkiö

Jokioinen

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
502
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
76850Naarajärvi

Pieksämäki

Mediaanitulot
25 560 €
Väkiluku
2 703
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
04770Sahakylä

Mäntsälä

Mediaanitulot
25 564 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tornio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle