Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/96440
Vertaa

Ounasrinne

96440·Rovaniemi
5,3 × 5,7 km

Postinumeroalueella Ounasrinne (96440), Rovaniemi, asuu 3 309 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 848 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,1 % on yksinasuvia. Asunnoista 61,4 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 0,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,1 %.

Mediaanitulot: sija 30/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 8/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
3 309+0,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 848 €+16,1 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,9 %0,0 %(5v)
Omistusasunnot
43,5 %
Vuokra: 55,6 %
Lapsiperheet
25,2 %
Yksinasuvat
49,1 %
Työttömyysaste
14,8 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,2 %
65 vuotta täyttäneet: 16,7 %

Tunnusluvut

Alueen Ounasrinne tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 309+0,2 %
Mediaanitulot23 848 €+16,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)888 €/m²-23,4 %
Keski-ikä39,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut29,9 %0,0 %
Työttömyysaste14,8 %-3,5 %
Omistusasunnot43,5 %-
Lapsiperheet25,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 44 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus43,5 %
Vuokra55,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo61,4 %
Pientalo38,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,2 %
Yksinasuvat49,1 %
Muut taloudet25,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Ounasrinne

Mitkä ovat alueen Ounasrinne (96440) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 848 €. Muutos 5 vuodessa: +16,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ounasrinne (96440) on?
3 309 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ounasrinne (96440)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 888 €/m² (2025). Luku perustuu 44 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -23,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ounasrinne on?
Kotitalouksista 43,5 % asuu omistusasunnossa ja 55,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 61,4 % on kerrostaloissa ja 38,5 % pientaloissa.
Miten alue Ounasrinne vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 30 / 47. Korkeakoulutetut: 29,9 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·96460Pöykkölä
  • ·96600Koskenkylä
  • ·96930Napapiiri Rovaniemi
  • ·96910Syväsenvaara
  • ·96960Someroharju
  • ·97670Kivitaipale
  • ·96200Sahanperä - Ratantaus
  • ·96300Niemelänkangas - Korvanniemi
  • ·96400Pullinranta - Kiiruna
  • ·97610Oikarainen
  • ·96320Teollisuuskylä
  • ·96190Lapinrinne - Ahokangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 943. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet540. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi30. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61170Sääskiniemi

Alavus

Mediaanitulot
23 848 €
Väkiluku
263
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
62940Hoisko

Alajärvi

Mediaanitulot
23 849 €
Väkiluku
517
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
49270Pyhtää kk

Pyhtää

Mediaanitulot
23 846 €
Väkiluku
750
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
92330Karinkanta

Siikajoki

Mediaanitulot
23 844 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle