Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02650
Vertaa

Pohjois-Leppävaara

02650·Espoo
2,5 × 1,6 km

Postinumeroalueella Pohjois-Leppävaara (02650), Espoo, asuu 12 084 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 086 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 50,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,7 % on yksinasuvia. Asunnoista 93,4 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 10,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 %.

Mediaanitulot: sija 33/45 (Espoo)Väkiluku: sija 9/45 (Espoo)
Väkiluku
12 084+10,0 %(5v)
Mediaanitulot
30 086 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
50,8 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
47,4 %
Vuokra: 52,1 %
Lapsiperheet
18,8 %
Yksinasuvat
51,7 %
Työttömyysaste
10,7 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,7 %
65 vuotta täyttäneet: 16,0 %

Tunnusluvut

Alueen Pohjois-Leppävaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku12 084+10,0 %
Mediaanitulot30 086 €+15,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 733 €/m²-9,9 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut50,8 %+0,8 %
Työttömyysaste10,7 %+2,5 %
Omistusasunnot47,4 %-
Lapsiperheet18,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 184 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus47,4 %
Vuokra52,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo93,4 %
Pientalo6,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,8 %
Yksinasuvat51,7 %
Muut taloudet29,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Pohjois-Leppävaara

Mitkä ovat alueen Pohjois-Leppävaara (02650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 086 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pohjois-Leppävaara (02650) on?
12 084 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +10,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pohjois-Leppävaara (02650)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 733 €/m² (2025). Luku perustuu 184 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -9,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pohjois-Leppävaara on?
Kotitalouksista 47,4 % asuu omistusasunnossa ja 52,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 93,4 % on kerrostaloissa ja 6,4 % pientaloissa.
Miten alue Pohjois-Leppävaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 33 / 45. Korkeakoulutetut: 50,8 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02600Etelä-Leppävaara
  • ·00370Reimarla (Helsinki)
  • ·02680Uusmäki
  • ·00390Konala (Helsinki)
  • ·02660Lintuvaara
  • ·00360Pajamäki (Helsinki)
  • ·02140Laajalahti
  • ·01650Vapaala (Vantaa)
  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·02610Kilo
  • ·02150Otaniemi
  • ·00380Pitäjänmäen yritysalue (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet286. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet58. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo33. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
96900Saarenkylä

Rovaniemi

Mediaanitulot
30 087 €
Väkiluku
7 314
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
00640Oulunkylä - Patola

Helsinki

Mediaanitulot
30 089 €
Väkiluku
8 719
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
41140Kuikka

Jyväskylä

Mediaanitulot
30 096 €
Väkiluku
662
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
12240Hikiä

Hausjärvi

Mediaanitulot
30 073 €
Väkiluku
1 557
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle