Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muonio/99310
Vertaa

Yli-Muonio

99310·Muonio
15 × 23 km

Postinumeroalueella Yli-Muonio (99310), Muonio, asuu 135 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 975 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on laskenut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 94,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Muonio)Väkiluku: sija 2/6 (Muonio)
Väkiluku
135-4,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 975 €+5,6 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %-4,0 %(5v)
Omistusasunnot
93,2 %
Vuokra: 6,8 %
Lapsiperheet
12,2 %
Yksinasuvat
44,6 %
Työttömyysaste
4,8 %-1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,9 %
65 vuotta täyttäneet: 36,3 %

Tunnusluvut

Alueen Yli-Muonio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku135-4,3 %
Mediaanitulot23 975 €+5,6 %
Keski-ikä51,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %-4,0 %
Työttömyysaste4,8 %-1,0 %
Omistusasunnot93,2 %-
Lapsiperheet12,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,2 %
Vuokra6,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,2 %
Yksinasuvat44,6 %
Muut taloudet43,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Yli-Muonio

Mitkä ovat alueen Yli-Muonio (99310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 975 €. Muutos 5 vuodessa: +5,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yli-Muonio (99310) on?
135 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,3 %.
Millaista asuminen alueella Yli-Muonio on?
Kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa ja 6,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,9 % pientaloissa.
Miten alue Yli-Muonio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muonio: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99320Kätkäsuvanto
  • ·99400Enontekiö Keskus (Enontekiö)
  • ·99300Muonio Keskus
  • ·99360Kangosjärvi
  • ·99450Palojoensuu - Kuttanen (Enontekiö)
  • ·95950Kihlanki - Tapojärvi
  • ·95940Tapojärvi
  • ·99135Rauhala (Kittilä)
  • ·99440Leppäjärvi (Enontekiö)
  • ·99410Vuontisjärvi (Enontekiö)
  • ·95930Äkäsjoensuu (Kolari)
  • ·99340Raattama - Pallastunturi (Kittilä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 900. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 353. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muonio5. · 6 alueesta

Muut alueet: Muonio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muonio
#AlueArvo
1.Kätkäsuvanto9932026 932 €+26,4 %
2.Kangosjärvi9936026 792 €+20,3 %
3.Tapojärvi9594026 524 €+25,4 %
4.Muonio Keskus9930026 352 €+20,0 %
5.Kihlanki - Tapojärvi9595022 296 €+8,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66820Komossa

Vöyri

Mediaanitulot
23 975 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
46140Vekaranjärvi

Kouvola

Mediaanitulot
23 974 €
Väkiluku
127
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
17200Vääksy Keskus

Asikkala

Mediaanitulot
23 972 €
Väkiluku
5 122
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
85800Haapajärvi Keskus

Haapajärvi

Mediaanitulot
23 982 €
Väkiluku
4 906
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muonio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle