Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muonio/99360
Vertaa

Kangosjärvi

99360·Muonio
17 × 23 km

Postinumeroalueella Kangosjärvi (99360), Muonio, asuu 120 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 792 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,3 %. Alueen asunnoista 90,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Muonio)Väkiluku: sija 3/6 (Muonio)
Väkiluku
120-11,8 %(5v)
Mediaanitulot
26 792 €+20,3 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,9 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
86,0 %
Vuokra: 12,0 %
Lapsiperheet
26,0 %
Yksinasuvat
30,0 %
Työttömyysaste
12,1 %-1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 26,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kangosjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku120-11,8 %
Mediaanitulot26 792 €+20,3 %
Keski-ikä46,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut17,9 %+2,7 %
Työttömyysaste12,1 %-1,5 %
Omistusasunnot86,0 %-
Lapsiperheet26,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,0 %
Vuokra12,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo90,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,0 %
Yksinasuvat30,0 %
Muut taloudet44,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kangosjärvi

Mitkä ovat alueen Kangosjärvi (99360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 792 €. Muutos 5 vuodessa: +20,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kangosjärvi (99360) on?
120 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,8 %.
Millaista asuminen alueella Kangosjärvi on?
Kotitalouksista 86,0 % asuu omistusasunnossa ja 12,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 90,5 % pientaloissa.
Miten alue Kangosjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muonio: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 17,9 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95950Kihlanki - Tapojärvi
  • ·95940Tapojärvi
  • ·95930Äkäsjoensuu (Kolari)
  • ·99300Muonio Keskus
  • ·99310Yli-Muonio
  • ·99320Kätkäsuvanto
  • ·95920Saaripudas (Kolari)
  • ·95900Kolari Keskus (Kolari)
  • ·99400Enontekiö Keskus (Enontekiö)
  • ·95970Äkäslompolo (Kolari)
  • ·99135Rauhala (Kittilä)
  • ·99450Palojoensuu - Kuttanen (Enontekiö)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet973. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 434. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muonio2. · 6 alueesta

Muut alueet: Muonio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muonio
#AlueArvo
1.Kätkäsuvanto9932026 932 €+26,4 %
2.Tapojärvi9594026 524 €+25,4 %
3.Muonio Keskus9930026 352 €+20,0 %
4.Yli-Muonio9931023 975 €+5,6 %
5.Kihlanki - Tapojärvi9595022 296 €+8,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
37700Sääksmäki

Valkeakoski

Mediaanitulot
26 790 €
Väkiluku
395
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
41350Laukaa Asemanseutu

Laukaa

Mediaanitulot
26 790 €
Väkiluku
666
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
41870Putkilahti

Jyväskylä

Mediaanitulot
26 785 €
Väkiluku
144
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
62130Hellanmaa

Lapua

Mediaanitulot
26 799 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muonio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle