Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/46140
Vertaa

Vekaranjärvi

46140·Kouvola
4,7 × 12 km

Postinumeroalueella Vekaranjärvi (46140), Kouvola, asuu 127 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 974 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,4 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,3 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 7,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 51,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 35/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 38/49 (Kouvola)
Väkiluku
127-11,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 974 €+14,3 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,1 %-2,1 %(5v)
Omistusasunnot
57,0 %
Vuokra: 40,5 %
Lapsiperheet
5,1 %
Yksinasuvat
54,4 %
Työttömyysaste
10,8 %+7,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
19,7 %
65 vuotta täyttäneet: 34,6 %

Tunnusluvut

Alueen Vekaranjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku127-11,8 %
Mediaanitulot23 974 €+14,3 %
Keski-ikä52,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut23,1 %-2,1 %
Työttömyysaste10,8 %+7,0 %
Omistusasunnot57,0 %-
Lapsiperheet5,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus57,0 %
Vuokra40,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo47,7 %
Pientalo51,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,1 %
Yksinasuvat54,4 %
Muut taloudet40,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Vekaranjärvi

Mitkä ovat alueen Vekaranjärvi (46140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 974 €. Muutos 5 vuodessa: +14,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vekaranjärvi (46140) on?
127 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,8 %.
Millaista asuminen alueella Vekaranjärvi on?
Kotitalouksista 57,0 % asuu omistusasunnossa ja 40,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 47,7 % on kerrostaloissa ja 51,5 % pientaloissa.
Miten alue Vekaranjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 35 / 49. Korkeakoulutetut: 23,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46230Aro
  • ·46110Tuohikotti
  • ·46430Tirva-Inkerilä
  • ·47900Vuohijärvi
  • ·45410Utti
  • ·47910Hillosensalmi
  • ·52890Käävänkylä (Mäntyharju)
  • ·45370Valkeala kk
  • ·52920Voikoski
  • ·52700Mäntyharju Keskus (Mäntyharju)
  • ·46400Kaipiainen
  • ·47810Selänpää

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 902. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 394. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola35. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66820Komossa

Vöyri

Mediaanitulot
23 975 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
99310Yli-Muonio

Muonio

Mediaanitulot
23 975 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
17200Vääksy Keskus

Asikkala

Mediaanitulot
23 972 €
Väkiluku
5 122
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
85800Haapajärvi Keskus

Haapajärvi

Mediaanitulot
23 982 €
Väkiluku
4 906
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle