Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sodankylä/99650
Vertaa

Sattanen

99650·Sodankylä
10 × 8,6 km

Postinumeroalueella Sattanen (99650), Sodankylä, asuu 289 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 911 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,6 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/26 (Sodankylä)Väkiluku: sija 2/26 (Sodankylä)
Väkiluku
2890,0 %(5v)
Mediaanitulot
27 911 €+13,1 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,4 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
97,6 %
Vuokra: 2,4 %
Lapsiperheet
23,4 %
Yksinasuvat
21,8 %
Työttömyysaste
3,6 %-1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,8 %
65 vuotta täyttäneet: 29,8 %

Tunnusluvut

Alueen Sattanen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2890,0 %
Mediaanitulot27 911 €+13,1 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,4 %+2,2 %
Työttömyysaste3,6 %-1,5 %
Omistusasunnot97,6 %-
Lapsiperheet23,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,6 %
Vuokra2,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,4 %
Yksinasuvat21,8 %
Muut taloudet54,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Sattanen

Mitkä ovat alueen Sattanen (99650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 911 €. Muutos 5 vuodessa: +13,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sattanen (99650) on?
289 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Sattanen on?
Kotitalouksista 97,6 % asuu omistusasunnossa ja 2,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Sattanen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sodankylä: 3 / 26. Korkeakoulutetut: 29,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99660Kersilö
  • ·99670Petkula
  • ·99610Siurunmaa
  • ·99550Aska - Orakylä
  • ·99540Torvinen
  • ·99560Orakylä
  • ·99710Vaalajärvi
  • ·99655Sattasvaara
  • ·99530Vuojärvi
  • ·99520Seipäjärvi
  • ·99555Luosto
  • ·99510Raudanjoki - Seipäjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet664. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 767. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sodankylä3. · 26 alueesta

Muut alueet: Sodankylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sodankylä
#AlueArvo
1.Torvinen9954029 023 €+31,5 %
2.Orakylä9956028 838 €+24,5 %
3.Siurunmaa9961027 502 €+24,0 %
4.Sodankylä Keskus9960027 320 €+17,9 %
5.Luosto9955526 657 €+10,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
13720Parola

Hattula

Mediaanitulot
27 909 €
Väkiluku
4 498
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
09220Sammatti

Lohja

Mediaanitulot
27 915 €
Väkiluku
1 576
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
50350Norola

Mikkeli

Mediaanitulot
27 907 €
Väkiluku
289
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68800Kolppi

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 907 €
Väkiluku
1 214
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sodankylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle