Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sodankylä

Kaupunki

Sodankylä

Sodankylä koostuu 26 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 7 922 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 19 431 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 17,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
7 922
Mediaanitulot (ka.)
19 431 €
Neliöhinta (ka.)
1 089 €/m²
Keski-ikä (ka.)
42,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
17,6 %
Omistusasunnot (ka.)
55,5 %
Lapsiperheet (ka.)
8,7 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

99600Sodankylä Keskus

Sodankylä

1. suurin
Mediaanitulot
27 320 €
Väkiluku
5 259
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
99650Sattanen

Sodankylä

2. suurin
Mediaanitulot
27 911 €
Väkiluku
289
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
99690Vuotso

Sodankylä

3. suurin
Mediaanitulot
23 669 €
Väkiluku
286
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
99710Vaalajärvi

Sodankylä

4. suurin
Mediaanitulot
24 709 €
Väkiluku
260
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
99560Orakylä

Sodankylä

5. suurin
Mediaanitulot
28 838 €
Väkiluku
260
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
99620Kelujärvi

Sodankylä

6. suurin
Mediaanitulot
26 354 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Sodankylä: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Sodankylä

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Sodankylä
#AlueArvo
1.Torvinen9954029 023 €+31,5 %
2.Orakylä9956028 838 €+24,5 %
3.Sattanen9965027 911 €+13,1 %
4.Siurunmaa9961027 502 €+24,0 %
5.Sodankylä Keskus9960027 320 €+17,9 %
6.Luosto9955526 657 €+10,0 %
7.Kelujärvi9962026 354 €+20,1 %
8.Raudanjoki - Seipäjärvi9951025 570 €+36,0 %
9.Riipi9972025 161 €+38,5 %
10.Kersilö9966024 897 €+32,0 %
11.Vaalajärvi9971024 709 €+21,4 %
12.Aska - Orakylä9955023 953 €+16,7 %
13.Vuojärvi9953023 684 €+12,6 %
14.Vuotso9969023 669 €+20,2 %
15.Sattasvaara9965522 957 €+48,2 %
16.Syväjärvi9974022 714 €+21,6 %
17.Jeesiö9977020 941 €+20,3 %
18.Sassali9975020 362 €+19,4 %
19.Kierinki9739017 827 €+8,1 %
20.Lokka9964517 654 €+17,2 %
21.Unarin-Luusua9737017 499 €+27,9 %
22.Uimaniemi997600 €
23.Seipäjärvi995200 €
24.Kukasranta973800 €
25.Petkula996700 €
26.Moskuvaara996650 €

Väestönkasvu: Sodankylä

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Sodankylä
#AlueArvo
1.Seipäjärvi99520+21,7 %+21,7 %
2.Vuotso99690+12,2 %+12,2 %
3.Aska - Orakylä99550+6,3 %+6,3 %
4.Sattasvaara99655+3,9 %+3,9 %
5.Siurunmaa996100,0 %
6.Sattanen996500,0 %
7.Kersilö996600,0 %
8.Sodankylä Keskus99600-0,9 %-0,9 %
9.Orakylä99560-1,5 %-1,5 %
10.Jeesiö99770-4,5 %-4,5 %
11.Torvinen99540-5,3 %-5,3 %
12.Kelujärvi99620-5,7 %-5,7 %
13.Riipi99720-8,1 %-8,1 %
14.Uimaniemi99760-10,7 %-10,7 %
15.Vaalajärvi99710-11,3 %-11,3 %
16.Petkula99670-12,1 %-12,1 %
17.Luosto99555-14,1 %-14,1 %
18.Kukasranta97380-14,3 %-14,3 %
19.Raudanjoki - Seipäjärvi99510-14,3 %-14,3 %
20.Vuojärvi99530-14,9 %-14,9 %
21.Moskuvaara99665-15,6 %-15,6 %
22.Unarin-Luusua97370-15,6 %-15,6 %
23.Lokka99645-15,7 %-15,7 %
24.Sassali99750-17,0 %-17,0 %
25.Kierinki97390-21,9 %-21,9 %
26.Syväjärvi99740-22,3 %-22,3 %

Kaikki 26 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
97370Unarin-Luusua97380Kukasranta97390Kierinki99510Raudanjoki - Seipäjärvi99520Seipäjärvi99530Vuojärvi99540Torvinen99550Aska - Orakylä99555Luosto99560Orakylä99600Sodankylä Keskus99610Siurunmaa99620Kelujärvi99645Lokka99650Sattanen99655Sattasvaara99660Kersilö99665Moskuvaara99670Petkula99690Vuotso99710Vaalajärvi99720Riipi99740Syväjärvi99750Sassali99760Uimaniemi99770Jeesiö

Usein kysytyt kysymykset: Sodankylä

Kuinka monta asukasta kaupungissa Sodankylä on?
Kaupungissa Sodankylä asuu yhteensä 7 922 asukasta 26 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Sodankylä?
26 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Sodankylä?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 19 431 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Torvinen: 29 023 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Sodankylä?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Sodankylä on noin 1 089 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Sodankylä Keskus (1 089 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Sodankylä?
Torvinen (29 023 €), Orakylä (28 838 €), Sattanen (27 911 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Sodankylä?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Seipäjärvi (+21,7 %), Vuotso (+12,2 %), Aska - Orakylä (+6,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Sodankylä?
Kaupungissa Sodankylä on 26 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Sodankylä

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Lapissa: Rovaniemen parhaat asuinalueet.

Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.