Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hattula/13720
Vertaa

Parola

13720·Hattula
10 × 16 km

Postinumeroalueella Parola (13720), Hattula, asuu 4 498 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 909 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 79,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Hattula)Väkiluku: sija 1/9 (Hattula)
Väkiluku
4 498+0,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 909 €+19,0 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,9 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
76,3 %
Vuokra: 22,6 %
Lapsiperheet
23,0 %
Yksinasuvat
39,9 %
Työttömyysaste
7,2 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 26,9 %

Tunnusluvut

Alueen Parola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 498+0,9 %
Mediaanitulot27 909 €+19,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 451 €/m²-4,0 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut33,9 %+2,4 %
Työttömyysaste7,2 %-0,5 %
Omistusasunnot76,3 %-
Lapsiperheet23,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 26 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,3 %
Vuokra22,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo18,4 %
Pientalo79,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,0 %
Yksinasuvat39,9 %
Muut taloudet37,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Parola

Mitkä ovat alueen Parola (13720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 909 €. Muutos 5 vuodessa: +19,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Parola (13720) on?
4 498 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Parola (13720)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 451 €/m² (2025). Luku perustuu 26 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Parola on?
Kotitalouksista 76,3 % asuu omistusasunnossa ja 22,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 18,4 % on kerrostaloissa ja 79,0 % pientaloissa.
Miten alue Parola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hattula: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 33,9 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13700Parolannummi
  • ·14530Leteensuo
  • ·14610Lepaa
  • ·14620Tyrväntö
  • ·13800Katinala
  • ·13130Kauriala (Hämeenlinna)
  • ·13500Jukola (Hämeenlinna)
  • ·13600Ojoinen (Hämeenlinna)
  • ·37740Haukila (Valkeakoski)
  • ·13880Rahkoila
  • ·13900Pekola
  • ·37720Ritvala (Valkeakoski)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet665. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet406. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hattula6. · 9 alueesta

Muut alueet: Hattula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hattula
#AlueArvo
1.Rahkoila1388029 352 €+20,0 %
2.Pekola1390029 291 €+17,0 %
3.Parolannummi1370029 087 €+13,1 %
4.Katinala1380028 730 €+21,1 %
5.Leteensuo1453028 665 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
50350Norola

Mikkeli

Mediaanitulot
27 907 €
Väkiluku
289
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68800Kolppi

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 907 €
Väkiluku
1 214
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
99650Sattanen

Sodankylä

Mediaanitulot
27 911 €
Väkiluku
289
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
15610Laune-Nikkilä

Lahti

Mediaanitulot
27 906 €
Väkiluku
5 317
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hattula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle