Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilomantsi

Kaupunki

Ilomantsi

Ilomantsi koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 235 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 19 253 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 13,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
4 235
Mediaanitulot (ka.)
19 253 €
Neliöhinta (ka.)
296 €/m²
Keski-ikä (ka.)
53,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
13,4 %
Omistusasunnot (ka.)
77,3 %
Lapsiperheet (ka.)
7,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

82900Ilomantsi Keskus

Ilomantsi

1. suurin
Mediaanitulot
21 552 €
Väkiluku
3 170
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
82820Maukkula

Ilomantsi

2. suurin
Mediaanitulot
22 014 €
Väkiluku
203
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
82915Sonkaja

Ilomantsi

3. suurin
Mediaanitulot
24 414 €
Väkiluku
157
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
81350Tokrajärvi

Ilomantsi

4. suurin
Mediaanitulot
19 755 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
82830Haukivaara

Ilomantsi

5. suurin
Mediaanitulot
18 698 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
82960Lehtovaara-Kuikkalampi

Ilomantsi

6. suurin
Mediaanitulot
20 822 €
Väkiluku
90
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa

Ilomantsi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Ilomantsi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Sonkaja8291524 414 €+20,0 %
2.Möhkö8298022 353 €+25,6 %
3.Maukkula8282022 014 €+16,5 %
4.Tyrjänsaari8142021 645 €+23,5 %
5.Ilomantsi Keskus8290021 552 €+18,8 %
6.Naarva8147021 538 €+37,6 %
7.Huhus-Käenkoski8145021 177 €+37,8 %
8.Lehtovaara-Kuikkalampi8296020 822 €+19,3 %
9.Tokrajärvi8135019 755 €+20,9 %
10.Hattu8296719 285 €+28,7 %
11.Haukivaara8283018 698 €+12,0 %
12.Kivilahti8143017 031 €+11,7 %
13.Käenkoski814600 €

Väestönkasvu: Ilomantsi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Haukivaara82830+5,3 %+5,3 %
2.Tokrajärvi81350-7,6 %-7,6 %
3.Möhkö82980-8,5 %-8,5 %
4.Ilomantsi Keskus82900-9,1 %-9,1 %
5.Kivilahti81430-9,7 %-9,7 %
6.Tyrjänsaari81420-10,6 %-10,6 %
7.Käenkoski81460-12,0 %-12,0 %
8.Sonkaja82915-12,8 %-12,8 %
9.Naarva81470-13,7 %-13,7 %
10.Maukkula82820-15,4 %-15,4 %
11.Lehtovaara-Kuikkalampi82960-17,4 %-17,4 %
12.Huhus-Käenkoski81450-17,9 %-17,9 %
13.Hattu82967-24,0 %-24,0 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
81350Tokrajärvi81420Tyrjänsaari81430Kivilahti81450Huhus-Käenkoski81460Käenkoski81470Naarva82820Maukkula82830Haukivaara82900Ilomantsi Keskus82915Sonkaja82960Lehtovaara-Kuikkalampi82967Hattu82980Möhkö

Usein kysytyt kysymykset: Ilomantsi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Ilomantsi on?
Kaupungissa Ilomantsi asuu yhteensä 4 235 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Ilomantsi?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Ilomantsi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 19 253 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Sonkaja: 24 414 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Ilomantsi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Ilomantsi on noin 296 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Ilomantsi Keskus (296 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Ilomantsi?
Sonkaja (24 414 €), Möhkö (22 353 €), Maukkula (22 014 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Ilomantsi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Haukivaara (+5,3 %), Tokrajärvi (-7,6 %), Möhkö (-8,5 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Ilomantsi?
Kaupungissa Ilomantsi on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.