Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilomantsi/81450
Vertaa

Huhus-Käenkoski

81450·Ilomantsi
13 × 18 km

Postinumeroalueella Huhus-Käenkoski (81450), Ilomantsi, asuu 69 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 177 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 17,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 37,8 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/13 (Ilomantsi)Väkiluku: sija 7/13 (Ilomantsi)
Väkiluku
69-17,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 177 €+37,8 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,9 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
97,5 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
7,5 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
25,7 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,4 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Huhus-Käenkoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku69-17,9 %
Mediaanitulot21 177 €+37,8 %
Keski-ikä56,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut12,9 %+5,0 %
Työttömyysaste25,7 %+1,5 %
Omistusasunnot97,5 %-
Lapsiperheet7,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,5 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,5 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet42,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Huhus-Käenkoski

Mitkä ovat alueen Huhus-Käenkoski (81450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 177 €. Muutos 5 vuodessa: +37,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huhus-Käenkoski (81450) on?
69 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -17,9 %.
Millaista asuminen alueella Huhus-Käenkoski on?
Kotitalouksista 97,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Huhus-Käenkoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ilomantsi: 7 / 13. Korkeakoulutetut: 12,9 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81460Käenkoski
  • ·82915Sonkaja
  • ·81420Tyrjänsaari
  • ·81430Kivilahti
  • ·81350Tokrajärvi
  • ·82900Ilomantsi Keskus
  • ·82820Maukkula
  • ·82815Marjovaara (Joensuu)
  • ·81470Naarva
  • ·81330Luhtapohja (Joensuu)
  • ·81320Kuismavaara (Joensuu)
  • ·82850Kinnasniemi (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 665. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 730. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ilomantsi7. · 13 alueesta

Muut alueet: Ilomantsi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Sonkaja8291524 414 €+20,0 %
2.Möhkö8298022 353 €+25,6 %
3.Maukkula8282022 014 €+16,5 %
4.Tyrjänsaari8142021 645 €+23,5 %
5.Ilomantsi Keskus8290021 552 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72350Pienola

Vesanto

Mediaanitulot
21 181 €
Väkiluku
235
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
99450Palojoensuu - Kuttanen

Enontekiö

Mediaanitulot
21 181 €
Väkiluku
92
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa
39450Sisättö

Ikaalinen

Mediaanitulot
21 185 €
Väkiluku
95
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
39195Kaipio

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
21 168 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ilomantsi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle