Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilomantsi/81420
Vertaa

Tyrjänsaari

81420·Ilomantsi
14 × 14 km

Postinumeroalueella Tyrjänsaari (81420), Ilomantsi, asuu 59 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 645 €, asukkaiden keski-ikä on 62,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,5 %. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 6,5 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 4/13 (Ilomantsi)Väkiluku: sija 10/13 (Ilomantsi)
Väkiluku
59-10,6 %(5v)
Mediaanitulot
21 645 €+23,5 %(5v)
Keski-ikä
62,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,1 %+6,5 %(5v)
Omistusasunnot
91,2 %
Vuokra: 8,8 %
Lapsiperheet
5,9 %
Yksinasuvat
52,9 %
Työttömyysaste
21,7 %-8,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,7 %
65 vuotta täyttäneet: 52,5 %

Tunnusluvut

Alueen Tyrjänsaari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku59-10,6 %
Mediaanitulot21 645 €+23,5 %
Keski-ikä62,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,1 %+6,5 %
Työttömyysaste21,7 %-8,7 %
Omistusasunnot91,2 %-
Lapsiperheet5,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,2 %
Vuokra8,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,9 %
Yksinasuvat52,9 %
Muut taloudet41,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Tyrjänsaari

Mitkä ovat alueen Tyrjänsaari (81420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 645 €. Muutos 5 vuodessa: +23,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tyrjänsaari (81420) on?
59 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,6 %.
Millaista asuminen alueella Tyrjänsaari on?
Kotitalouksista 91,2 % asuu omistusasunnossa ja 8,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,1 % pientaloissa.
Miten alue Tyrjänsaari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ilomantsi: 4 / 13. Korkeakoulutetut: 29,1 %, keski-ikä: 62,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81350Tokrajärvi
  • ·81430Kivilahti
  • ·81450Huhus-Käenkoski
  • ·81330Luhtapohja (Joensuu)
  • ·82915Sonkaja
  • ·81320Kuismavaara (Joensuu)
  • ·81460Käenkoski
  • ·81280Uimaharju (Joensuu)
  • ·81390Revonkylä (Joensuu)
  • ·81700Lieksa Keskus (Lieksa)
  • ·82815Marjovaara (Joensuu)
  • ·82710Kovero (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 577. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 801. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ilomantsi4. · 13 alueesta

Muut alueet: Ilomantsi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Sonkaja8291524 414 €+20,0 %
2.Möhkö8298022 353 €+25,6 %
3.Maukkula8282022 014 €+16,5 %
4.Ilomantsi Keskus8290021 552 €+18,8 %
5.Naarva8147021 538 €+37,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95260Tainionjoki

Simo

Mediaanitulot
21 646 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
54550Suo-Anttila

Luumäki

Mediaanitulot
21 637 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
98995Hautajärvi

Salla

Mediaanitulot
21 655 €
Väkiluku
190
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
56710Miettilä

Rautjärvi

Mediaanitulot
21 634 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ilomantsi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle