Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilomantsi/82900
Vertaa

Ilomantsi Keskus

82900·Ilomantsi
23 × 59 km

Postinumeroalueella Ilomantsi Keskus (82900), Ilomantsi, asuu 3 170 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 552 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,9 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 9,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 78,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/13 (Ilomantsi)Väkiluku: sija 1/13 (Ilomantsi)
Väkiluku
3 170-9,1 %(5v)
Mediaanitulot
21 552 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
71,6 %
Vuokra: 27,2 %
Lapsiperheet
10,2 %
Yksinasuvat
54,9 %
Työttömyysaste
18,5 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,0 %
65 vuotta täyttäneet: 46,9 %

Tunnusluvut

Alueen Ilomantsi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 170-9,1 %
Mediaanitulot21 552 €+18,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)296 €/m²-43,1 %
Keski-ikä57,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,6 %+1,7 %
Työttömyysaste18,5 %+1,3 %
Omistusasunnot71,6 %-
Lapsiperheet10,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 28 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,6 %
Vuokra27,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo18,1 %
Pientalo78,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,2 %
Yksinasuvat54,9 %
Muut taloudet34,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Ilomantsi Keskus

Mitkä ovat alueen Ilomantsi Keskus (82900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 552 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ilomantsi Keskus (82900) on?
3 170 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ilomantsi Keskus (82900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 296 €/m² (2025). Luku perustuu 28 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -43,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ilomantsi Keskus on?
Kotitalouksista 71,6 % asuu omistusasunnossa ja 27,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 18,1 % on kerrostaloissa ja 78,3 % pientaloissa.
Miten alue Ilomantsi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ilomantsi: 5 / 13. Korkeakoulutetut: 18,6 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82830Haukivaara
  • ·82820Maukkula
  • ·82960Lehtovaara-Kuikkalampi
  • ·82840Pirttiaho (Joensuu)
  • ·82915Sonkaja
  • ·81450Huhus-Käenkoski
  • ·82980Möhkö
  • ·82850Kinnasniemi (Joensuu)
  • ·82865Kokinvaara-Mannervaara (Joensuu)
  • ·82815Marjovaara (Joensuu)
  • ·82870Luutalahti (Joensuu)
  • ·82880Mannervaara (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 601. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet552. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ilomantsi5. · 13 alueesta

Muut alueet: Ilomantsi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Sonkaja8291524 414 €+20,0 %
2.Möhkö8298022 353 €+25,6 %
3.Maukkula8282022 014 €+16,5 %
4.Tyrjänsaari8142021 645 €+23,5 %
5.Naarva8147021 538 €+37,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90500Tuira

Oulu

Mediaanitulot
21 553 €
Väkiluku
9 177
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
98780Maaninkavaara

Posio

Mediaanitulot
21 554 €
Väkiluku
57
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
73620Kortteinen-Rasilampi

Kaavi

Mediaanitulot
21 545 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
38860Suurimaa

Jämijärvi

Mediaanitulot
21 540 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ilomantsi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle