Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilomantsi/82967
Vertaa

Hattu

82967·Ilomantsi
24 × 24 km

Postinumeroalueella Hattu (82967), Ilomantsi, asuu 57 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 285 €, asukkaiden keski-ikä on 62,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 5,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 24,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 3,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Ilomantsi)Väkiluku: sija 11/13 (Ilomantsi)
Väkiluku
57-24,0 %(5v)
Mediaanitulot
19 285 €+28,7 %(5v)
Keski-ikä
62,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
5,4 %-0,3 %(5v)
Omistusasunnot
91,4 %
Vuokra: 8,6 %
Lapsiperheet
2,9 %
Yksinasuvat
48,6 %
Työttömyysaste
15,8 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 50,9 %

Tunnusluvut

Alueen Hattu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku57-24,0 %
Mediaanitulot19 285 €+28,7 %
Keski-ikä62,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut5,4 %-0,3 %
Työttömyysaste15,8 %+3,3 %
Omistusasunnot91,4 %-
Lapsiperheet2,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,4 %
Vuokra8,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet2,9 %
Yksinasuvat48,6 %
Muut taloudet48,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Hattu

Mitkä ovat alueen Hattu (82967) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 285 €. Muutos 5 vuodessa: +28,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hattu (82967) on?
57 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -24,0 %.
Millaista asuminen alueella Hattu on?
Kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa ja 8,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,5 % pientaloissa.
Miten alue Hattu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ilomantsi: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 5,4 %, keski-ikä: 62,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82960Lehtovaara-Kuikkalampi
  • ·81470Naarva
  • ·82980Möhkö
  • ·82900Ilomantsi Keskus
  • ·81460Käenkoski
  • ·81450Huhus-Käenkoski
  • ·82830Haukivaara
  • ·82820Maukkula
  • ·81430Kivilahti
  • ·82915Sonkaja
  • ·81650Hattuvaara (Lieksa)
  • ·82840Pirttiaho (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 853. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 809. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ilomantsi10. · 13 alueesta

Muut alueet: Ilomantsi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ilomantsi
#AlueArvo
1.Sonkaja8291524 414 €+20,0 %
2.Möhkö8298022 353 €+25,6 %
3.Maukkula8282022 014 €+16,5 %
4.Tyrjänsaari8142021 645 €+23,5 %
5.Ilomantsi Keskus8290021 552 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47460Hiisiö

Iitti

Mediaanitulot
19 293 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
83870Polvela-Timovaara

Juuka

Mediaanitulot
19 298 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
99410Vuontisjärvi

Enontekiö

Mediaanitulot
19 304 €
Väkiluku
103
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
43560Vahanka

Karstula

Mediaanitulot
19 313 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ilomantsi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle