Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Janakkala

Kaupunki

Janakkala

Janakkala koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 15 630 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 28 400 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 29,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
15 630
Mediaanitulot (ka.)
28 400 €
Neliöhinta (ka.)
1 242 €/m²
Keski-ikä (ka.)
44,9 v
Korkeakoulutetut (ka.)
29,4 %
Omistusasunnot (ka.)
87,1 %
Lapsiperheet (ka.)
25,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

14200Turenki

Janakkala

1. suurin
Mediaanitulot
26 521 €
Väkiluku
8 526
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
12400Tervakoski

Janakkala

2. suurin
Mediaanitulot
27 811 €
Väkiluku
4 277
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
13330Harviala

Janakkala

3. suurin
Mediaanitulot
33 058 €
Väkiluku
1 021
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
14240Väli-Janakkala

Janakkala

4. suurin
Mediaanitulot
29 623 €
Väkiluku
866
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
12380Leppäkoski

Janakkala

5. suurin
Mediaanitulot
27 303 €
Väkiluku
504
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
12450Vähikkälä

Janakkala

6. suurin
Mediaanitulot
27 260 €
Väkiluku
251
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Janakkala: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Janakkala

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Janakkala
#AlueArvo
1.Harviala1333033 058 €+20,5 %
2.Väli-Janakkala1424029 623 €+20,6 %
3.Tervakoski1240027 811 €+16,0 %
4.Leppäkoski1238027 303 €+18,8 %
5.Vähikkälä1245027 260 €+13,4 %
6.Jokimaa1414027 224 €+23,7 %
7.Turenki1420026 521 €+19,4 %

Väestönkasvu: Janakkala

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Janakkala
#AlueArvo
1.Harviala13330+14,8 %+14,8 %
2.Jokimaa14140+1,1 %+1,1 %
3.Väli-Janakkala14240-0,3 %-0,3 %
4.Turenki14200-1,4 %-1,4 %
5.Leppäkoski12380-1,6 %-1,6 %
6.Vähikkälä12450-5,3 %-5,3 %
7.Tervakoski12400-6,5 %-6,5 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
12380Leppäkoski12400Tervakoski12450Vähikkälä13330Harviala14140Jokimaa14200Turenki14240Väli-Janakkala

Usein kysytyt kysymykset: Janakkala

Kuinka monta asukasta kaupungissa Janakkala on?
Kaupungissa Janakkala asuu yhteensä 15 630 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Janakkala?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Janakkala?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 28 400 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Harviala: 33 058 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Janakkala?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Janakkala on noin 1 242 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Turenki (1 267 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Janakkala?
Harviala (33 058 €), Väli-Janakkala (29 623 €), Tervakoski (27 811 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Janakkala?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Harviala (+14,8 %), Jokimaa (+1,1 %), Väli-Janakkala (-0,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Janakkala?
Kaupungissa Janakkala on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Janakkala

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Kanta-Hämeessä: Hämeenlinnan parhaat asuinalueet.

Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.