Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Janakkala/14240
Vertaa

Väli-Janakkala

14240·Janakkala
14 × 8,7 km

Postinumeroalueella Väli-Janakkala (14240), Janakkala, asuu 866 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 623 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/7 (Janakkala)Väkiluku: sija 4/7 (Janakkala)
Väkiluku
866-0,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 623 €+20,6 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,2 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
90,8 %
Vuokra: 7,3 %
Lapsiperheet
21,5 %
Yksinasuvat
29,6 %
Työttömyysaste
7,0 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 24,2 %

Tunnusluvut

Alueen Väli-Janakkala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku866-0,3 %
Mediaanitulot29 623 €+20,6 %
Keski-ikä46,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut30,2 %+4,2 %
Työttömyysaste7,0 %+0,1 %
Omistusasunnot90,8 %-
Lapsiperheet21,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,8 %
Vuokra7,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,7 %
Pientalo93,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,5 %
Yksinasuvat29,6 %
Muut taloudet48,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Väli-Janakkala

Mitkä ovat alueen Väli-Janakkala (14240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 623 €. Muutos 5 vuodessa: +20,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Väli-Janakkala (14240) on?
866 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,3 %.
Millaista asuminen alueella Väli-Janakkala on?
Kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa ja 7,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,7 % on kerrostaloissa ja 93,5 % pientaloissa.
Miten alue Väli-Janakkala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Janakkala: 2 / 7. Korkeakoulutetut: 30,2 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13300Käikälä (Hämeenlinna)
  • ·13430Hattelmala (Hämeenlinna)
  • ·13110Kantola (Hämeenlinna)
  • ·13250Katuma (Hämeenlinna)
  • ·13330Harviala
  • ·12450Vähikkälä
  • ·12400Tervakoski
  • ·13270Ruununmylly (Hämeenlinna)
  • ·13100Hämeenlinna Keskus (Hämeenlinna)
  • ·13200Keinusaari (Hämeenlinna)
  • ·13210Hätilä (Hämeenlinna)
  • ·13220Sairio (Hämeenlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet346. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 159. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Janakkala2. · 7 alueesta

Muut alueet: Janakkala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Janakkala
#AlueArvo
1.Harviala1333033 058 €+20,5 %
2.Tervakoski1240027 811 €+16,0 %
3.Leppäkoski1238027 303 €+18,8 %
4.Vähikkälä1245027 260 €+13,4 %
5.Jokimaa1414027 224 €+23,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04630Sääksjärvi

Mäntsälä

Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
785
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
12520Kormu

Loppi

Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
471
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
91510Rova

Muhos

Mediaanitulot
29 627 €
Väkiluku
444
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00360Pajamäki

Helsinki

Mediaanitulot
29 636 €
Väkiluku
1 873
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Janakkala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle