Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Janakkala/14200
Vertaa

Turenki

14200·Janakkala
23 × 19 km

Postinumeroalueella Turenki (14200), Janakkala, asuu 8 526 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 521 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 %. Alueen asunnoista 30,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Janakkala)Väkiluku: sija 1/7 (Janakkala)
Väkiluku
8 526-1,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 521 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
72,1 %
Vuokra: 27,0 %
Lapsiperheet
19,2 %
Yksinasuvat
45,1 %
Työttömyysaste
9,2 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 28,0 %

Tunnusluvut

Alueen Turenki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku8 526-1,4 %
Mediaanitulot26 521 €+19,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 267 €/m²-4,4 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,6 %+1,7 %
Työttömyysaste9,2 %+0,1 %
Omistusasunnot72,1 %-
Lapsiperheet19,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 94 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,1 %
Vuokra27,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo30,1 %
Pientalo67,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,2 %
Yksinasuvat45,1 %
Muut taloudet35,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Turenki

Mitkä ovat alueen Turenki (14200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 521 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Turenki (14200) on?
8 526 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Turenki (14200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 267 €/m² (2025). Luku perustuu 94 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Turenki on?
Kotitalouksista 72,1 % asuu omistusasunnossa ja 27,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 30,1 % on kerrostaloissa ja 67,2 % pientaloissa.
Miten alue Turenki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Janakkala: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 27,6 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·12380Leppäkoski
  • ·14770Eteläinen (Hämeenlinna)
  • ·12310Ryttylä (Hausjärvi)
  • ·14820Syrjäntaka (Hämeenlinna)
  • ·12350Turkhauta (Hausjärvi)
  • ·13330Harviala
  • ·14140Jokimaa
  • ·11120Pohjois-Riihimäki (Riihimäki)
  • ·14840Sairiala (Hämeenlinna)
  • ·11310Taka-Kasarmi (Riihimäki)
  • ·12400Tervakoski
  • ·11910Lasi-Kumela (Riihimäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 049. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet152. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Janakkala7. · 7 alueesta

Muut alueet: Janakkala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Janakkala
#AlueArvo
1.Harviala1333033 058 €+20,5 %
2.Väli-Janakkala1424029 623 €+20,6 %
3.Tervakoski1240027 811 €+16,0 %
4.Leppäkoski1238027 303 €+18,8 %
5.Vähikkälä1245027 260 €+13,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07880Liljendal Keskus

Loviisa

Mediaanitulot
26 523 €
Väkiluku
981
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
95940Tapojärvi

Muonio

Mediaanitulot
26 524 €
Väkiluku
54
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
21140Rymättylä Keskus

Naantali

Mediaanitulot
26 515 €
Väkiluku
1 252
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
70780Jynkkä

Kuopio

Mediaanitulot
26 528 €
Väkiluku
4 990
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Janakkala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle