Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Janakkala/13330
Vertaa

Harviala

13330·Janakkala
7,8 × 7,0 km

Postinumeroalueella Harviala (13330), Janakkala, asuu 1 021 asukasta. Mediaanitulot ovat 33 058 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,5 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Janakkala)Väkiluku: sija 3/7 (Janakkala)
Väkiluku
1 021+14,8 %(5v)
Mediaanitulot
33 058 €+20,5 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,1 %+4,3 %(5v)
Omistusasunnot
96,9 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
47,4 %
Yksinasuvat
16,2 %
Työttömyysaste
5,7 %-0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,4 %
65 vuotta täyttäneet: 11,9 %

Tunnusluvut

Alueen Harviala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 021+14,8 %
Mediaanitulot33 058 €+20,5 %
Keski-ikä36,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut44,1 %+4,3 %
Työttömyysaste5,7 %-0,2 %
Omistusasunnot96,9 %-
Lapsiperheet47,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,9 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet47,4 %
Yksinasuvat16,2 %
Muut taloudet36,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Harviala

Mitkä ovat alueen Harviala (13330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 33 058 €. Muutos 5 vuodessa: +20,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Harviala (13330) on?
1 021 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Millaista asuminen alueella Harviala on?
Kotitalouksista 96,9 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Harviala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Janakkala: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 44,1 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13300Käikälä (Hämeenlinna)
  • ·13270Ruununmylly (Hämeenlinna)
  • ·13250Katuma (Hämeenlinna)
  • ·14240Väli-Janakkala
  • ·13110Kantola (Hämeenlinna)
  • ·13210Hätilä (Hämeenlinna)
  • ·13430Hattelmala (Hämeenlinna)
  • ·13200Keinusaari (Hämeenlinna)
  • ·13100Hämeenlinna Keskus (Hämeenlinna)
  • ·14770Eteläinen (Hämeenlinna)
  • ·13220Sairio (Hämeenlinna)
  • ·12400Tervakoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet75. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 085. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Janakkala1. · 7 alueesta

Muut alueet: Janakkala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Janakkala
#AlueArvo
1.Väli-Janakkala1424029 623 €+20,6 %
2.Tervakoski1240027 811 €+16,0 %
3.Leppäkoski1238027 303 €+18,8 %
4.Vähikkälä1245027 260 €+13,4 %
5.Jokimaa1414027 224 €+23,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02390Sarvvik

Kirkkonummi

Mediaanitulot
33 098 €
Väkiluku
1 330
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
06830Kulloonkylä

Porvoo

Mediaanitulot
33 008 €
Väkiluku
1 006
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
36100Kangasala Asemanseutu

Kangasala

Mediaanitulot
32 999 €
Väkiluku
1 295
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
01380Kuusikko-Hakkila

Vantaa

Mediaanitulot
32 983 €
Väkiluku
2 112
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Janakkala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle