Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Janakkala/12400
Vertaa

Tervakoski

12400·Janakkala
14 × 10,0 km

Postinumeroalueella Tervakoski (12400), Janakkala, asuu 4 277 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 811 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on pienentynyt 6,5 %. Alueen asunnoista 32,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Janakkala)Väkiluku: sija 2/7 (Janakkala)
Väkiluku
4 277-6,5 %(5v)
Mediaanitulot
27 811 €+16,0 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,4 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
80,3 %
Vuokra: 18,8 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
43,0 %
Työttömyysaste
8,5 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 27,4 %

Tunnusluvut

Alueen Tervakoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 277-6,5 %
Mediaanitulot27 811 €+16,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 150 €/m²+2,9 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,4 %+1,3 %
Työttömyysaste8,5 %+0,7 %
Omistusasunnot80,3 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 25 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,3 %
Vuokra18,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo32,9 %
Pientalo66,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat43,0 %
Muut taloudet37,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Tervakoski

Mitkä ovat alueen Tervakoski (12400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 811 €. Muutos 5 vuodessa: +16,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tervakoski (12400) on?
4 277 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tervakoski (12400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 150 €/m² (2025). Luku perustuu 25 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +2,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tervakoski on?
Kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa ja 18,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 32,9 % on kerrostaloissa ja 66,1 % pientaloissa.
Miten alue Tervakoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Janakkala: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 29,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·12540Launonen (Loppi)
  • ·12520Kormu (Loppi)
  • ·12380Leppäkoski
  • ·11910Lasi-Kumela (Riihimäki)
  • ·14240Väli-Janakkala
  • ·12450Vähikkälä
  • ·12310Ryttylä (Hausjärvi)
  • ·11710Herajoki (Riihimäki)
  • ·11120Pohjois-Riihimäki (Riihimäki)
  • ·12640Joentaka (Loppi)
  • ·13330Harviala
  • ·13300Käikälä (Hämeenlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet695. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet431. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Janakkala3. · 7 alueesta

Muut alueet: Janakkala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Janakkala
#AlueArvo
1.Harviala1333033 058 €+20,5 %
2.Väli-Janakkala1424029 623 €+20,6 %
3.Leppäkoski1238027 303 €+18,8 %
4.Vähikkälä1245027 260 €+13,4 %
5.Jokimaa1414027 224 €+23,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79140Kotalahti

Leppävirta

Mediaanitulot
27 806 €
Väkiluku
310
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
01710Pähkinärinne

Vantaa

Mediaanitulot
27 804 €
Väkiluku
5 524
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
49210Huutjärvi

Pyhtää

Mediaanitulot
27 802 €
Väkiluku
974
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
68320Ruotsalo

Kokkola

Mediaanitulot
27 823 €
Väkiluku
803
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Janakkala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle