Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kankaanpää

Kaupunki

Kankaanpää

Kankaanpää koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 12 379 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 842 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 22,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
12 379
Mediaanitulot (ka.)
23 842 €
Neliöhinta (ka.)
947 €/m²
Keski-ikä (ka.)
49,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
22,0 %
Omistusasunnot (ka.)
84,3 %
Lapsiperheet (ka.)
18,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

38700Kankaanpää Keskus

Kankaanpää

1. suurin
Mediaanitulot
23 923 €
Väkiluku
6 004
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
38710Myllymäki

Kankaanpää

2. suurin
Mediaanitulot
20 825 €
Väkiluku
1 903
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
38950Honkajoki Keskus

Kankaanpää

3. suurin
Mediaanitulot
22 537 €
Väkiluku
1 207
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
38840Niinisalo

Kankaanpää

4. suurin
Mediaanitulot
24 850 €
Väkiluku
666
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
38910Ala-Honkajoki

Kankaanpää

5. suurin
Mediaanitulot
23 735 €
Väkiluku
446
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
38740Hapuoja

Kankaanpää

6. suurin
Mediaanitulot
23 641 €
Väkiluku
402
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kankaanpää: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kankaanpää

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Lohikko3877026 184 €+20,4 %
2.Venesjärvi3876025 998 €+9,9 %
3.Veneskoski3875025 414 €+21,1 %
4.Niinisalo3884024 850 €+26,6 %
5.Kankaanpää Keskus3870023 923 €+17,0 %
6.Ala-Honkajoki3891023 735 €+14,3 %
7.Vihteljärvi3872023 687 €+28,1 %
8.Hapuoja3874023 641 €+17,6 %
9.Vatajankoski3892023 420 €+26,7 %
10.Honkajoki Keskus3895022 537 €+22,5 %
11.Lauhala3897021 889 €+29,4 %
12.Myllymäki3871020 825 €+16,1 %

Väestönkasvu: Kankaanpää

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Venesjärvi38760+1,1 %+1,1 %
2.Kankaanpää Keskus38700-0,6 %-0,6 %
3.Hapuoja38740-0,7 %-0,7 %
4.Honkajoki Keskus38950-2,3 %-2,3 %
5.Lauhala38970-3,0 %-3,0 %
6.Veneskoski38750-5,6 %-5,6 %
7.Myllymäki38710-5,7 %-5,7 %
8.Vatajankoski38920-6,7 %-6,7 %
9.Vihteljärvi38720-7,5 %-7,5 %
10.Lohikko38770-10,8 %-10,8 %
11.Ala-Honkajoki38910-12,9 %-12,9 %
12.Niinisalo38840-13,1 %-13,1 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
38700Kankaanpää Keskus38710Myllymäki38720Vihteljärvi38740Hapuoja38750Veneskoski38760Venesjärvi38770Lohikko38840Niinisalo38910Ala-Honkajoki38920Vatajankoski38950Honkajoki Keskus38970Lauhala

Usein kysytyt kysymykset: Kankaanpää

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kankaanpää on?
Kaupungissa Kankaanpää asuu yhteensä 12 379 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kankaanpää?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kankaanpää?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 842 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Lohikko: 26 184 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kankaanpää?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kankaanpää on noin 947 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kankaanpää Keskus (988 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kankaanpää?
Lohikko (26 184 €), Venesjärvi (25 998 €), Veneskoski (25 414 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kankaanpää?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Venesjärvi (+1,1 %), Kankaanpää Keskus (-0,6 %), Hapuoja (-0,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kankaanpää?
Kaupungissa Kankaanpää on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.