Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kankaanpää/38920
Vertaa

Vatajankoski

38920·Kankaanpää
9,7 × 6,5 km

Postinumeroalueella Vatajankoski (38920), Kankaanpää, asuu 181 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 420 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 26,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/12 (Kankaanpää)Väkiluku: sija 12/12 (Kankaanpää)
Väkiluku
181-6,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 420 €+26,7 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,3 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
92,4 %
Vuokra: 5,4 %
Lapsiperheet
10,9 %
Yksinasuvat
37,0 %
Työttömyysaste
9,3 %-3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 38,7 %

Tunnusluvut

Alueen Vatajankoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku181-6,7 %
Mediaanitulot23 420 €+26,7 %
Keski-ikä54,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut17,3 %+2,0 %
Työttömyysaste9,3 %-3,4 %
Omistusasunnot92,4 %-
Lapsiperheet10,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,4 %
Vuokra5,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,4 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,9 %
Yksinasuvat37,0 %
Muut taloudet52,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Vatajankoski

Mitkä ovat alueen Vatajankoski (38920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 420 €. Muutos 5 vuodessa: +26,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vatajankoski (38920) on?
181 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,7 %.
Millaista asuminen alueella Vatajankoski on?
Kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa ja 5,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,4 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Vatajankoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kankaanpää: 9 / 12. Korkeakoulutetut: 17,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38950Honkajoki Keskus
  • ·38760Venesjärvi
  • ·29830Sammi (Siikainen)
  • ·38740Hapuoja
  • ·38750Veneskoski
  • ·38770Lohikko
  • ·38910Ala-Honkajoki
  • ·64930Kodesjärvi (Isojoki)
  • ·38710Myllymäki
  • ·29640Honkakoski (Pomarkku)
  • ·38680Tuunajärvi (Pomarkku)
  • ·38970Lauhala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 097. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 138. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kankaanpää9. · 12 alueesta

Muut alueet: Kankaanpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Lohikko3877026 184 €+20,4 %
2.Venesjärvi3876025 998 €+9,9 %
3.Veneskoski3875025 414 €+21,1 %
4.Niinisalo3884024 850 €+26,6 %
5.Kankaanpää Keskus3870023 923 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35700Vilppula Keskus

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
23 422 €
Väkiluku
2 870
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
15520Saksala

Lahti

Mediaanitulot
23 426 €
Väkiluku
2 062
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
62175Ylikylä-Mäenpää

Lapua

Mediaanitulot
23 413 €
Väkiluku
108
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
39980Sara

Karvia

Mediaanitulot
23 411 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kankaanpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle