Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kankaanpää/38760
Vertaa

Venesjärvi

38760·Kankaanpää
12 × 7,3 km

Postinumeroalueella Venesjärvi (38760), Kankaanpää, asuu 366 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 998 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 1,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 9,9 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Kankaanpää)Väkiluku: sija 9/12 (Kankaanpää)
Väkiluku
366+1,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 998 €+9,9 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,6 %-0,3 %(5v)
Omistusasunnot
89,9 %
Vuokra: 8,8 %
Lapsiperheet
29,1 %
Yksinasuvat
24,3 %
Työttömyysaste
7,6 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 26,5 %

Tunnusluvut

Alueen Venesjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku366+1,1 %
Mediaanitulot25 998 €+9,9 %
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,6 %-0,3 %
Työttömyysaste7,6 %-0,3 %
Omistusasunnot89,9 %-
Lapsiperheet29,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,9 %
Vuokra8,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,6 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,1 %
Yksinasuvat24,3 %
Muut taloudet46,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Venesjärvi

Mitkä ovat alueen Venesjärvi (38760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 998 €. Muutos 5 vuodessa: +9,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Venesjärvi (38760) on?
366 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,1 %.
Millaista asuminen alueella Venesjärvi on?
Kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa ja 8,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,6 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Venesjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kankaanpää: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 24,6 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38750Veneskoski
  • ·29640Honkakoski (Pomarkku)
  • ·29830Sammi (Siikainen)
  • ·38920Vatajankoski
  • ·38680Tuunajärvi (Pomarkku)
  • ·38740Hapuoja
  • ·38950Honkajoki Keskus
  • ·38770Lohikko
  • ·38710Myllymäki
  • ·29680Kairila (Pori)
  • ·29630Pomarkku Keskus (Pomarkku)
  • ·38910Ala-Honkajoki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 198. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 612. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kankaanpää2. · 12 alueesta

Muut alueet: Kankaanpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Lohikko3877026 184 €+20,4 %
2.Veneskoski3875025 414 €+21,1 %
3.Niinisalo3884024 850 €+26,6 %
4.Kankaanpää Keskus3870023 923 €+17,0 %
5.Ala-Honkajoki3891023 735 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
84880Raudaskylä

Ylivieska

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
595
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
46930Huruksela

Kotka

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
61350Huissi

Ilmajoki

Mediaanitulot
26 000 €
Väkiluku
334
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
05800Hyvinkää Keskus

Hyvinkää

Mediaanitulot
25 995 €
Väkiluku
9 924
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kankaanpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle