Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kankaanpää/38710
Vertaa

Myllymäki

38710·Kankaanpää
2,8 × 2,2 km

Postinumeroalueella Myllymäki (38710), Kankaanpää, asuu 1 903 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 825 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,8 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,1 %. Alueen asunnoista 32,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/12 (Kankaanpää)Väkiluku: sija 2/12 (Kankaanpää)
Väkiluku
1 903-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
20 825 €+16,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,6 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
52,6 %
Vuokra: 46,5 %
Lapsiperheet
12,9 %
Yksinasuvat
58,8 %
Työttömyysaste
17,0 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,9 %
65 vuotta täyttäneet: 36,5 %

Tunnusluvut

Alueen Myllymäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 903-5,7 %
Mediaanitulot20 825 €+16,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)726 €/m²-5,1 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,6 %+1,0 %
Työttömyysaste17,0 %+2,8 %
Omistusasunnot52,6 %-
Lapsiperheet12,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus52,6 %
Vuokra46,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo32,1 %
Pientalo67,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,9 %
Yksinasuvat58,8 %
Muut taloudet28,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Myllymäki

Mitkä ovat alueen Myllymäki (38710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 825 €. Muutos 5 vuodessa: +16,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Myllymäki (38710) on?
1 903 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Myllymäki (38710)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 726 €/m² (2025). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Myllymäki on?
Kotitalouksista 52,6 % asuu omistusasunnossa ja 46,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 32,1 % on kerrostaloissa ja 67,0 % pientaloissa.
Miten alue Myllymäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kankaanpää: 12 / 12. Korkeakoulutetut: 18,6 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38770Lohikko
  • ·38740Hapuoja
  • ·38700Kankaanpää Keskus
  • ·38910Ala-Honkajoki
  • ·38680Tuunajärvi (Pomarkku)
  • ·38750Veneskoski
  • ·38650Yli-Putto (Pori)
  • ·38670Kalliala-Haunia (Pori)
  • ·38720Vihteljärvi
  • ·38840Niinisalo
  • ·29680Kairila (Pori)
  • ·38920Vatajankoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 720. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet782. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kankaanpää12. · 12 alueesta

Muut alueet: Kankaanpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Lohikko3877026 184 €+20,4 %
2.Venesjärvi3876025 998 €+9,9 %
3.Veneskoski3875025 414 €+21,1 %
4.Niinisalo3884024 850 €+26,6 %
5.Kankaanpää Keskus3870023 923 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82960Lehtovaara-Kuikkalampi

Ilomantsi

Mediaanitulot
20 822 €
Väkiluku
90
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
83835Ruvaslahti

Polvijärvi

Mediaanitulot
20 819 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
98710Joutsijärvi

Kemijärvi

Mediaanitulot
20 806 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
52730Koirakivi

Mäntyharju

Mediaanitulot
20 805 €
Väkiluku
72
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kankaanpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle