Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kankaanpää/38840
Vertaa

Niinisalo

38840·Kankaanpää
9,4 × 25 km

Postinumeroalueella Niinisalo (38840), Kankaanpää, asuu 666 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 850 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 26,6 %. Alueen asunnoista 19,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/12 (Kankaanpää)Väkiluku: sija 4/12 (Kankaanpää)
Väkiluku
666-13,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 850 €+26,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,7 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
89,7 %
Vuokra: 8,2 %
Lapsiperheet
16,4 %
Yksinasuvat
40,8 %
Työttömyysaste
8,9 %-4,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 34,4 %

Tunnusluvut

Alueen Niinisalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku666-13,1 %
Mediaanitulot24 850 €+26,6 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,7 %+3,4 %
Työttömyysaste8,9 %-4,3 %
Omistusasunnot89,7 %-
Lapsiperheet16,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,7 %
Vuokra8,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,9 %
Pientalo77,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,4 %
Yksinasuvat40,8 %
Muut taloudet42,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Niinisalo

Mitkä ovat alueen Niinisalo (38840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 850 €. Muutos 5 vuodessa: +26,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niinisalo (38840) on?
666 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,1 %.
Millaista asuminen alueella Niinisalo on?
Kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa ja 8,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,9 % on kerrostaloissa ja 77,5 % pientaloissa.
Miten alue Niinisalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kankaanpää: 4 / 12. Korkeakoulutetut: 27,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38860Suurimaa (Jämijärvi)
  • ·38910Ala-Honkajoki
  • ·39940Kantti (Karvia)
  • ·38770Lohikko
  • ·38710Myllymäki
  • ·39930Karvia Keskus (Karvia)
  • ·38700Kankaanpää Keskus
  • ·38720Vihteljärvi
  • ·38970Lauhala
  • ·38800Jämijärvi Keskus (Jämijärvi)
  • ·39620Kovesjoki (Parkano)
  • ·38740Hapuoja

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 604. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 285. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kankaanpää4. · 12 alueesta

Muut alueet: Kankaanpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kankaanpää
#AlueArvo
1.Lohikko3877026 184 €+20,4 %
2.Venesjärvi3876025 998 €+9,9 %
3.Veneskoski3875025 414 €+21,1 %
4.Kankaanpää Keskus3870023 923 €+17,0 %
5.Ala-Honkajoki3891023 735 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
23450Lokalahti

Uusikaupunki

Mediaanitulot
24 851 €
Väkiluku
948
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
94460Ruottala

Tornio

Mediaanitulot
24 846 €
Väkiluku
142
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
62300Härmä

Kauhava

Mediaanitulot
24 845 €
Väkiluku
2 219
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
23310Taivassalo

Taivassalo

Mediaanitulot
24 857 €
Väkiluku
1 652
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kankaanpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle