Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Konnevesi

Kaupunki

Konnevesi

Konnevesi koostuu 5 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 426 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 105 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,3 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 426
Mediaanitulot (ka.)
23 105 €
Neliöhinta (ka.)
834 €/m²
Keski-ikä (ka.)
51,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
25,3 %
Omistusasunnot (ka.)
86,0 %
Lapsiperheet (ka.)
15,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

44300Konnevesi Keskus

Konnevesi

1. suurin
Mediaanitulot
23 438 €
Väkiluku
1 593
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
44350Istunmäki

Konnevesi

2. suurin
Mediaanitulot
21 234 €
Väkiluku
327
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
44330Hytölä

Konnevesi

3. suurin
Mediaanitulot
26 862 €
Väkiluku
257
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
44370Mäntymäki

Konnevesi

4. suurin
Mediaanitulot
21 050 €
Väkiluku
140
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
44320Sirkkamäki

Konnevesi

5. suurin
Mediaanitulot
22 941 €
Väkiluku
109
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Konnevesi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Konnevesi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Konnevesi
#AlueArvo
1.Hytölä4433026 862 €+18,6 %
2.Konnevesi Keskus4430023 438 €+23,8 %
3.Sirkkamäki4432022 941 €+24,5 %
4.Istunmäki4435021 234 €+17,0 %
5.Mäntymäki4437021 050 €+19,0 %

Väestönkasvu: Konnevesi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Konnevesi
#AlueArvo
1.Hytölä44330-0,8 %-0,8 %
2.Istunmäki44350-6,8 %-6,8 %
3.Mäntymäki44370-7,3 %-7,3 %
4.Konnevesi Keskus44300-7,7 %-7,7 %
5.Sirkkamäki44320-9,9 %-9,9 %

Kaikki 5 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
44300Konnevesi Keskus44320Sirkkamäki44330Hytölä44350Istunmäki44370Mäntymäki

Usein kysytyt kysymykset: Konnevesi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Konnevesi on?
Kaupungissa Konnevesi asuu yhteensä 2 426 asukasta 5 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Konnevesi?
5 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Konnevesi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 105 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Hytölä: 26 862 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Konnevesi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Konnevesi on noin 834 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Konnevesi Keskus (834 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Konnevesi?
Hytölä (26 862 €), Konnevesi Keskus (23 438 €), Sirkkamäki (22 941 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Konnevesi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Hytölä (-0,8 %), Istunmäki (-6,8 %), Mäntymäki (-7,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Konnevesi?
Kaupungissa Konnevesi on 5 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.