Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Konnevesi/44370
Vertaa

Mäntymäki

44370·Konnevesi
18 × 17 km

Postinumeroalueella Mäntymäki (44370), Konnevesi, asuu 140 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 050 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,0 %. Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 5/5 (Konnevesi)Väkiluku: sija 4/5 (Konnevesi)
Väkiluku
140-7,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 050 €+19,0 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+7,7 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 9,1 %
Lapsiperheet
6,5 %
Yksinasuvat
36,4 %
Työttömyysaste
20,0 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,4 %
65 vuotta täyttäneet: 46,4 %

Tunnusluvut

Alueen Mäntymäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku140-7,3 %
Mediaanitulot21 050 €+19,0 %
Keski-ikä59,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+7,7 %
Työttömyysaste20,0 %+3,3 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet6,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra9,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,5 %
Yksinasuvat36,4 %
Muut taloudet57,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Mäntymäki

Mitkä ovat alueen Mäntymäki (44370) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 050 €. Muutos 5 vuodessa: +19,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mäntymäki (44370) on?
140 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,3 %.
Millaista asuminen alueella Mäntymäki on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 9,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Mäntymäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Konnevesi: 5 / 5. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72380Horontaipale (Vesanto)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·44460Kalaniemi (Äänekoski)
  • ·44670Suovanlahti (Viitasaari)
  • ·72350Pienola (Vesanto)
  • ·72360Närhilä (Vesanto)
  • ·44680Lahnanen (Viitasaari)
  • ·44330Hytölä
  • ·44260Vihijärvi (Äänekoski)
  • ·44300Konnevesi Keskus
  • ·44400Konginkangas Keskus (Äänekoski)
  • ·44640Kymönkoski (Viitasaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 685. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 323. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Konnevesi5. · 5 alueesta

Muut alueet: Konnevesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Konnevesi
#AlueArvo
1.Hytölä4433026 862 €+18,6 %
2.Konnevesi Keskus4430023 438 €+23,8 %
3.Sirkkamäki4432022 941 €+24,5 %
4.Istunmäki4435021 234 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31950Sadonmaa

Punkalaidun

Mediaanitulot
21 048 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
90520Taskila-Toppila

Oulu

Mediaanitulot
21 048 €
Väkiluku
8 453
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
74340Sukeva-Kainuunmäki

Sonkajärvi

Mediaanitulot
21 060 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
62750Saukonkylä

Alajärvi

Mediaanitulot
21 063 €
Väkiluku
175
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Konnevesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle