Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Konnevesi/44330
Vertaa

Hytölä

44330·Konnevesi
7,6 × 19 km

Postinumeroalueella Hytölä (44330), Konnevesi, asuu 257 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 862 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,6 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Konnevesi)Väkiluku: sija 3/5 (Konnevesi)
Väkiluku
257-0,8 %(5v)
Mediaanitulot
26 862 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,5 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
86,1 %
Vuokra: 9,6 %
Lapsiperheet
21,7 %
Yksinasuvat
35,7 %
Työttömyysaste
14,3 %+7,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 24,1 %

Tunnusluvut

Alueen Hytölä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku257-0,8 %
Mediaanitulot26 862 €+18,6 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,5 %+1,6 %
Työttömyysaste14,3 %+7,8 %
Omistusasunnot86,1 %-
Lapsiperheet21,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,1 %
Vuokra9,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo93,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,7 %
Yksinasuvat35,7 %
Muut taloudet42,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Hytölä

Mitkä ovat alueen Hytölä (44330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 862 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hytölä (44330) on?
257 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,8 %.
Millaista asuminen alueella Hytölä on?
Kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa ja 9,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 93,2 % pientaloissa.
Miten alue Hytölä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Konnevesi: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 27,5 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41550Hannula (Hankasalmi)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·44300Konnevesi Keskus
  • ·41390Äijälä (Laukaa)
  • ·41370Kuusa (Laukaa)
  • ·41540Ristimäki (Hankasalmi)
  • ·44370Mäntymäki
  • ·41325Laukkavirta (Laukaa)
  • ·44320Sirkkamäki
  • ·44200Suolahti Keskus (Äänekoski)
  • ·41530Veneranta (Hankasalmi)
  • ·72360Närhilä (Vesanto)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet959. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 872. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Konnevesi1. · 5 alueesta

Muut alueet: Konnevesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Konnevesi
#AlueArvo
1.Konnevesi Keskus4430023 438 €+23,8 %
2.Sirkkamäki4432022 941 €+24,5 %
3.Istunmäki4435021 234 €+17,0 %
4.Mäntymäki4437021 050 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51380Synsiö

Kangasniemi

Mediaanitulot
26 860 €
Väkiluku
46
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
95130Hyryoja

Ii

Mediaanitulot
26 866 €
Väkiluku
114
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
98960Naruska

Salla

Mediaanitulot
26 868 €
Väkiluku
47
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
51520Hiirola

Mikkeli

Mediaanitulot
26 855 €
Väkiluku
385
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Konnevesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle