Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Konnevesi/44350
Vertaa

Istunmäki

44350·Konnevesi
14 × 21 km

Postinumeroalueella Istunmäki (44350), Konnevesi, asuu 327 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 234 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 %. Alueen asunnoista 96,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Konnevesi)Väkiluku: sija 2/5 (Konnevesi)
Väkiluku
327-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
21 234 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,2 %-0,1 %(5v)
Omistusasunnot
89,9 %
Vuokra: 6,9 %
Lapsiperheet
13,8 %
Yksinasuvat
44,7 %
Työttömyysaste
14,3 %-3,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,9 %
65 vuotta täyttäneet: 37,9 %

Tunnusluvut

Alueen Istunmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku327-6,8 %
Mediaanitulot21 234 €+17,0 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut15,2 %-0,1 %
Työttömyysaste14,3 %-3,6 %
Omistusasunnot89,9 %-
Lapsiperheet13,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,9 %
Vuokra6,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,3 %
Pientalo96,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,8 %
Yksinasuvat44,7 %
Muut taloudet41,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Istunmäki

Mitkä ovat alueen Istunmäki (44350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 234 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Istunmäki (44350) on?
327 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Istunmäki on?
Kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa ja 6,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,3 % on kerrostaloissa ja 96,3 % pientaloissa.
Miten alue Istunmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Konnevesi: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 15,2 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·44320Sirkkamäki
  • ·41560Säkinmäki (Hankasalmi)
  • ·44300Konnevesi Keskus
  • ·77930Kerkonjoensuu (Rautalampi)
  • ·72360Närhilä (Vesanto)
  • ·41540Ristimäki (Hankasalmi)
  • ·72300Vesanto Keskus (Vesanto)
  • ·72330Tiitilänkylä (Vesanto)
  • ·41550Hannula (Hankasalmi)
  • ·41520Hankasalmi Keskus (Hankasalmi)
  • ·72350Pienola (Vesanto)
  • ·77770Myhinpää (Rautalampi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 654. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 693. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Konnevesi4. · 5 alueesta

Muut alueet: Konnevesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Konnevesi
#AlueArvo
1.Hytölä4433026 862 €+18,6 %
2.Konnevesi Keskus4430023 438 €+23,8 %
3.Sirkkamäki4432022 941 €+24,5 %
4.Mäntymäki4437021 050 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41530Veneranta

Hankasalmi

Mediaanitulot
21 232 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
98230Luusua - Karsimus

Kemijärvi

Mediaanitulot
21 237 €
Väkiluku
167
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
59410Kirjavala

Parikkala

Mediaanitulot
21 245 €
Väkiluku
331
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
58360Säimen

Savonlinna

Mediaanitulot
21 252 €
Väkiluku
142
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Konnevesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle