Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Konnevesi/44300
Vertaa

Konnevesi Keskus

44300·Konnevesi
22 × 26 km

Postinumeroalueella Konnevesi Keskus (44300), Konnevesi, asuu 1 593 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 438 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,0 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 89,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Konnevesi)Väkiluku: sija 1/5 (Konnevesi)
Väkiluku
1 593-7,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 438 €+23,8 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,9 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
70,0 %
Vuokra: 28,3 %
Lapsiperheet
15,3 %
Yksinasuvat
49,0 %
Työttömyysaste
16,9 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 38,0 %

Tunnusluvut

Alueen Konnevesi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 593-7,7 %
Mediaanitulot23 438 €+23,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)834 €/m²-
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,9 %+3,2 %
Työttömyysaste16,9 %+3,8 %
Omistusasunnot70,0 %-
Lapsiperheet15,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus70,0 %
Vuokra28,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,0 %
Pientalo89,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,3 %
Yksinasuvat49,0 %
Muut taloudet35,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Konnevesi Keskus

Mitkä ovat alueen Konnevesi Keskus (44300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 438 €. Muutos 5 vuodessa: +23,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Konnevesi Keskus (44300) on?
1 593 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Konnevesi Keskus (44300)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 834 €/m² (2024). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Konnevesi Keskus on?
Kotitalouksista 70,0 % asuu omistusasunnossa ja 28,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,0 % on kerrostaloissa ja 89,3 % pientaloissa.
Miten alue Konnevesi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Konnevesi: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 22,9 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41550Hannula (Hankasalmi)
  • ·44320Sirkkamäki
  • ·44330Hytölä
  • ·41540Ristimäki (Hankasalmi)
  • ·72360Närhilä (Vesanto)
  • ·44350Istunmäki
  • ·41370Kuusa (Laukaa)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·72350Pienola (Vesanto)
  • ·41560Säkinmäki (Hankasalmi)
  • ·41530Veneranta (Hankasalmi)
  • ·44370Mäntymäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 091. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet876. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Konnevesi2. · 5 alueesta

Muut alueet: Konnevesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Konnevesi
#AlueArvo
1.Hytölä4433026 862 €+18,6 %
2.Sirkkamäki4432022 941 €+24,5 %
3.Istunmäki4435021 234 €+17,0 %
4.Mäntymäki4437021 050 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71260Juurikkamäki

Tuusniemi

Mediaanitulot
23 439 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
61340Nopankylä

Ilmajoki

Mediaanitulot
23 440 €
Väkiluku
225
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
59310Särkisalmi

Parikkala

Mediaanitulot
23 436 €
Väkiluku
731
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
15830Metsäkangas

Lahti

Mediaanitulot
23 441 €
Väkiluku
3 628
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Konnevesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle