Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinjärvi

Kaupunki

Lapinjärvi

Lapinjärvi koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 324 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 331 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 324
Mediaanitulot (ka.)
25 331 €
Keski-ikä (ka.)
49,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
23,7 %
Omistusasunnot (ka.)
83,8 %
Lapsiperheet (ka.)
17,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

07800Lapinjärvi Keskus

Lapinjärvi

1. suurin
Mediaanitulot
24 119 €
Väkiluku
804
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
07820Porlammi

Lapinjärvi

2. suurin
Mediaanitulot
23 793 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
07850Heikinkylä

Lapinjärvi

3. suurin
Mediaanitulot
26 366 €
Väkiluku
273
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
07810Ingermaninkylä

Lapinjärvi

4. suurin
Mediaanitulot
26 077 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07830Pukaro

Lapinjärvi

5. suurin
Mediaanitulot
27 928 €
Väkiluku
248
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
07840Lindkoski

Lapinjärvi

6. suurin
Mediaanitulot
25 218 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Lapinjärvi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Lapinjärvi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Pukaro0783027 928 €+18,6 %
2.Heikinkylä0785026 366 €+27,4 %
3.Ingermaninkylä0781026 077 €+16,6 %
4.Lindkoski0784025 218 €+18,9 %
5.Lapinjärvi Keskus0780024 119 €+15,5 %
6.Kimonkylä4735023 814 €+31,0 %
7.Porlammi0782023 793 €+16,3 %

Väestönkasvu: Lapinjärvi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Porlammi07820-2,8 %-2,8 %
2.Ingermaninkylä07810-4,7 %-4,7 %
3.Lapinjärvi Keskus07800-4,9 %-4,9 %
4.Heikinkylä07850-6,8 %-6,8 %
5.Pukaro07830-6,8 %-6,8 %
6.Lindkoski07840-12,3 %-12,3 %
7.Kimonkylä47350-22,1 %-22,1 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
07800Lapinjärvi Keskus07810Ingermaninkylä07820Porlammi07830Pukaro07840Lindkoski07850Heikinkylä47350Kimonkylä

Usein kysytyt kysymykset: Lapinjärvi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Lapinjärvi on?
Kaupungissa Lapinjärvi asuu yhteensä 2 324 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Lapinjärvi?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Lapinjärvi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 331 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pukaro: 27 928 €.
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Lapinjärvi?
Pukaro (27 928 €), Heikinkylä (26 366 €), Ingermaninkylä (26 077 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Lapinjärvi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Porlammi (-2,8 %), Ingermaninkylä (-4,7 %), Lapinjärvi Keskus (-4,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Lapinjärvi?
Kaupungissa Lapinjärvi on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Lapinjärvi

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Itä-Uudellamaalla: Loviisan parhaat asuinalueet.

Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.