Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinjärvi/47350
Vertaa

Kimonkylä

47350·Lapinjärvi
6,3 × 7,6 km

Postinumeroalueella Kimonkylä (47350), Lapinjärvi, asuu 102 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 814 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 22,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 31,0 %. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/7 (Lapinjärvi)Väkiluku: sija 7/7 (Lapinjärvi)
Väkiluku
102-22,1 %(5v)
Mediaanitulot
23 814 €+31,0 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
90,4 %
Vuokra: 5,8 %
Lapsiperheet
11,5 %
Yksinasuvat
46,2 %
Työttömyysaste
10,2 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kimonkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku102-22,1 %
Mediaanitulot23 814 €+31,0 %
Keski-ikä52,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+3,5 %
Työttömyysaste10,2 %-0,5 %
Omistusasunnot90,4 %-
Lapsiperheet11,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,4 %
Vuokra5,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,5 %
Yksinasuvat46,2 %
Muut taloudet42,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kimonkylä

Mitkä ovat alueen Kimonkylä (47350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 814 €. Muutos 5 vuodessa: +31,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kimonkylä (47350) on?
102 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -22,1 %.
Millaista asuminen alueella Kimonkylä on?
Kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa ja 5,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Kimonkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinjärvi: 6 / 7. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07830Pukaro
  • ·47310Haapa-Kimola (Iitti)
  • ·07840Lindkoski
  • ·47440Sääskjärvi (Iitti)
  • ·47200Elimäki kk (Kouvola)
  • ·07800Lapinjärvi Keskus
  • ·16260Hietana (Orimattila)
  • ·07850Heikinkylä
  • ·07990Ruotsinkylä-Koskisto (Loviisa)
  • ·16230Artjärvi Kirkonkylä (Orimattila)
  • ·47450Perheniemi (Iitti)
  • ·47400Kausala (Iitti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 960. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 534. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinjärvi6. · 7 alueesta

Muut alueet: Lapinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Pukaro0783027 928 €+18,6 %
2.Heikinkylä0785026 366 €+27,4 %
3.Ingermaninkylä0781026 077 €+16,6 %
4.Lindkoski0784025 218 €+18,9 %
5.Lapinjärvi Keskus0780024 119 €+15,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66320Niemenkylä

Kurikka

Mediaanitulot
23 812 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
23200Vinkkilä

Vehmaa

Mediaanitulot
23 817 €
Väkiluku
1 497
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
99250Kiistala - Jeesiöjärvi

Kittilä

Mediaanitulot
23 810 €
Väkiluku
73
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
91600Utajärvi Keskus

Utajärvi

Mediaanitulot
23 820 €
Väkiluku
1 906
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle