Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinjärvi/07800
Vertaa

Lapinjärvi Keskus

07800·Lapinjärvi
5,4 × 8,5 km

Postinumeroalueella Lapinjärvi Keskus (07800), Lapinjärvi, asuu 804 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 119 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 94,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,5 %. Alueen kotitalouksista 50,2 % on yksinasuvia.

Mediaanitulot: sija 5/7 (Lapinjärvi)Väkiluku: sija 1/7 (Lapinjärvi)
Väkiluku
804-4,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 119 €+15,5 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,4 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
60,0 %
Vuokra: 36,7 %
Lapsiperheet
17,4 %
Yksinasuvat
50,2 %
Työttömyysaste
9,4 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 34,8 %

Tunnusluvut

Alueen Lapinjärvi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku804-4,9 %
Mediaanitulot24 119 €+15,5 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,4 %+2,8 %
Työttömyysaste9,4 %+1,3 %
Omistusasunnot60,0 %-
Lapsiperheet17,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus60,0 %
Vuokra36,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,3 %
Pientalo94,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,4 %
Yksinasuvat50,2 %
Muut taloudet32,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Lapinjärvi Keskus

Mitkä ovat alueen Lapinjärvi Keskus (07800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 119 €. Muutos 5 vuodessa: +15,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lapinjärvi Keskus (07800) on?
804 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,9 %.
Millaista asuminen alueella Lapinjärvi Keskus on?
Kotitalouksista 60,0 % asuu omistusasunnossa ja 36,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,3 % on kerrostaloissa ja 94,7 % pientaloissa.
Miten alue Lapinjärvi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinjärvi: 5 / 7. Korkeakoulutetut: 23,4 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07830Pukaro
  • ·07810Ingermaninkylä
  • ·07870Skinnarby (Loviisa)
  • ·07850Heikinkylä
  • ·16230Artjärvi Kirkonkylä (Orimattila)
  • ·47350Kimonkylä
  • ·07840Lindkoski
  • ·07945Kuggom (Loviisa)
  • ·16260Hietana (Orimattila)
  • ·07880Liljendal Keskus (Loviisa)
  • ·07940Määrlahti (Loviisa)
  • ·07900Loviisa Keskus (Loviisa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 850. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 189. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinjärvi5. · 7 alueesta

Muut alueet: Lapinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Pukaro0783027 928 €+18,6 %
2.Heikinkylä0785026 366 €+27,4 %
3.Ingermaninkylä0781026 077 €+16,6 %
4.Lindkoski0784025 218 €+18,9 %
5.Kimonkylä4735023 814 €+31,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69750Sillanpää

Veteli

Mediaanitulot
24 122 €
Väkiluku
160
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
85930Kangaskylä-Tolpankangas

Reisjärvi

Mediaanitulot
24 116 €
Väkiluku
196
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
63150Ruona

Kuortane

Mediaanitulot
24 115 €
Väkiluku
357
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
85580Karvoskylä

Nivala

Mediaanitulot
24 115 €
Väkiluku
695
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle