Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinjärvi/07830
Vertaa

Pukaro

07830·Lapinjärvi
11 × 7,3 km

Postinumeroalueella Pukaro (07830), Lapinjärvi, asuu 248 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 928 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,6 %. Alueen asunnoista 96,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Lapinjärvi)Väkiluku: sija 5/7 (Lapinjärvi)
Väkiluku
248-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
27 928 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,6 %-0,5 %(5v)
Omistusasunnot
80,3 %
Vuokra: 15,0 %
Lapsiperheet
17,3 %
Yksinasuvat
42,5 %
Työttömyysaste
11,3 %+3,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 19,4 %

Tunnusluvut

Alueen Pukaro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku248-6,8 %
Mediaanitulot27 928 €+18,6 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,6 %-0,5 %
Työttömyysaste11,3 %+3,7 %
Omistusasunnot80,3 %-
Lapsiperheet17,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,3 %
Vuokra15,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,3 %
Yksinasuvat42,5 %
Muut taloudet40,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Pukaro

Mitkä ovat alueen Pukaro (07830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 928 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pukaro (07830) on?
248 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Pukaro on?
Kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa ja 15,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,8 % pientaloissa.
Miten alue Pukaro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinjärvi: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 22,6 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07800Lapinjärvi Keskus
  • ·47350Kimonkylä
  • ·16230Artjärvi Kirkonkylä (Orimattila)
  • ·07810Ingermaninkylä
  • ·07850Heikinkylä
  • ·16260Hietana (Orimattila)
  • ·07840Lindkoski
  • ·47310Haapa-Kimola (Iitti)
  • ·07870Skinnarby (Loviisa)
  • ·47440Sääskjärvi (Iitti)
  • ·47450Perheniemi (Iitti)
  • ·07990Ruotsinkylä-Koskisto (Loviisa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet661. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 897. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinjärvi1. · 7 alueesta

Muut alueet: Lapinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Heikinkylä0785026 366 €+27,4 %
2.Ingermaninkylä0781026 077 €+16,6 %
3.Lindkoski0784025 218 €+18,9 %
4.Lapinjärvi Keskus0780024 119 €+15,5 %
5.Kimonkylä4735023 814 €+31,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21240Askainen

Masku

Mediaanitulot
27 930 €
Väkiluku
802
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
01300Tikkurila

Vantaa

Mediaanitulot
27 931 €
Väkiluku
24 875
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
02980Lakisto

Espoo

Mediaanitulot
27 922 €
Väkiluku
218
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
21660Nauvo Keskus

Parainen

Mediaanitulot
27 934 €
Väkiluku
733
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle