Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Leppävirta

Kaupunki

Leppävirta

Leppävirta koostuu 16 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 8 766 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 135 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,3 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
8 766
Mediaanitulot (ka.)
22 135 €
Neliöhinta (ka.)
674 €/m²
Keski-ikä (ka.)
44,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
23,3 %
Omistusasunnot (ka.)
72,3 %
Lapsiperheet (ka.)
13,9 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

79100Leppävirta Keskus

Leppävirta

1. suurin
Mediaanitulot
24 676 €
Väkiluku
5 078
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
79130Sorsakoski

Leppävirta

2. suurin
Mediaanitulot
24 039 €
Väkiluku
815
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
78480Timola

Leppävirta

3. suurin
Mediaanitulot
30 136 €
Väkiluku
489
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
71460Paukarlahti

Leppävirta

4. suurin
Mediaanitulot
29 003 €
Väkiluku
480
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
71470Oravikoski

Leppävirta

5. suurin
Mediaanitulot
28 737 €
Väkiluku
391
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
79150Konnuslahti-Valkeamäki

Leppävirta

6. suurin
Mediaanitulot
26 938 €
Väkiluku
356
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Leppävirta: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Leppävirta

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Leppävirta
#AlueArvo
1.Timola7848030 136 €+17,1 %
2.Paukarlahti7146029 003 €+15,8 %
3.Oravikoski7147028 737 €+20,5 %
4.Kotalahti7914027 806 €+22,6 %
5.Konnuslahti-Valkeamäki7915026 938 €+17,9 %
6.Itä-Soisalo7935026 097 €+22,9 %
7.Niinimäki7941025 296 €+20,1 %
8.Leppävirta Keskus7910024 676 €+21,9 %
9.Sorsakoski7913024 039 €+27,1 %
10.Saamaiskylä7916023 756 €+7,7 %
11.Kurjala-Moninmäki7925523 494 €+12,9 %
12.Puponmäki7926522 390 €+19,4 %
13.Näädänmaa7933022 072 €+4,4 %
14.Moninmäki7923019 721 €+29,9 %
15.Valkeamäki791900 €
16.Tuppurinmäki791800 €

Väestönkasvu: Leppävirta

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Leppävirta
#AlueArvo
1.Itä-Soisalo79350+2,7 %+2,7 %
2.Paukarlahti714600,0 %
3.Moninmäki79230-3,9 %-3,9 %
4.Niinimäki79410-4,0 %-4,0 %
5.Timola78480-4,3 %-4,3 %
6.Leppävirta Keskus79100-4,4 %-4,4 %
7.Näädänmaa79330-5,8 %-5,8 %
8.Oravikoski71470-6,0 %-6,0 %
9.Kotalahti79140-6,6 %-6,6 %
10.Konnuslahti-Valkeamäki79150-7,5 %-7,5 %
11.Saamaiskylä79160-7,8 %-7,8 %
12.Sorsakoski79130-8,2 %-8,2 %
13.Kurjala-Moninmäki79255-12,0 %-12,0 %
14.Puponmäki79265-16,0 %-16,0 %
15.Tuppurinmäki79180-28,2 %-28,2 %
16.Valkeamäki79190-31,6 %-31,6 %

Kaikki 16 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
71460Paukarlahti71470Oravikoski78480Timola79100Leppävirta Keskus79130Sorsakoski79140Kotalahti79150Konnuslahti-Valkeamäki79160Saamaiskylä79180Tuppurinmäki79190Valkeamäki79230Moninmäki79255Kurjala-Moninmäki79265Puponmäki79330Näädänmaa79350Itä-Soisalo79410Niinimäki

Usein kysytyt kysymykset: Leppävirta

Kuinka monta asukasta kaupungissa Leppävirta on?
Kaupungissa Leppävirta asuu yhteensä 8 766 asukasta 16 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Leppävirta?
16 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Leppävirta?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 135 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Timola: 30 136 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Leppävirta?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Leppävirta on noin 674 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Leppävirta Keskus (674 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Leppävirta?
Timola (30 136 €), Paukarlahti (29 003 €), Oravikoski (28 737 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Leppävirta?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Itä-Soisalo (+2,7 %), Paukarlahti (0,0 %), Moninmäki (-3,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Leppävirta?
Kaupungissa Leppävirta on 16 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Leppävirta

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Pohjois-Savossa: Kuopion parhaat asuinalueet.

Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.