Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Leppävirta/79350
Vertaa

Itä-Soisalo

79350·Leppävirta
16 × 12 km

Postinumeroalueella Itä-Soisalo (79350), Leppävirta, asuu 76 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 097 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,9 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/16 (Leppävirta)Väkiluku: sija 12/16 (Leppävirta)
Väkiluku
76+2,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 097 €+22,9 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,4 %-1,5 %(5v)
Omistusasunnot
90,7 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
7,0 %
Yksinasuvat
39,5 %
Työttömyysaste
3,8 %-9,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 53,9 %

Tunnusluvut

Alueen Itä-Soisalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku76+2,7 %
Mediaanitulot26 097 €+22,9 %
Keski-ikä59,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut31,4 %-1,5 %
Työttömyysaste3,8 %-9,5 %
Omistusasunnot90,7 %-
Lapsiperheet7,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,7 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,0 %
Yksinasuvat39,5 %
Muut taloudet53,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Itä-Soisalo

Mitkä ovat alueen Itä-Soisalo (79350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 097 €. Muutos 5 vuodessa: +22,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Itä-Soisalo (79350) on?
76 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,7 %.
Millaista asuminen alueella Itä-Soisalo on?
Kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Itä-Soisalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Leppävirta: 6 / 16. Korkeakoulutetut: 31,4 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79330Näädänmaa
  • ·71380Mustinlahti (Kuopio)
  • ·79255Kurjala-Moninmäki
  • ·79410Niinimäki
  • ·71260Juurikkamäki (Tuusniemi)
  • ·79265Puponmäki
  • ·71280Kosula (Tuusniemi)
  • ·71360Litmaniemi (Kuopio)
  • ·79830Palokki (Heinävesi)
  • ·79700Heinävesi Keskus (Heinävesi)
  • ·79480Kangaslampi Keskus (Varkaus)
  • ·79230Moninmäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 161. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 686. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Leppävirta6. · 16 alueesta

Muut alueet: Leppävirta

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Leppävirta
#AlueArvo
1.Timola7848030 136 €+17,1 %
2.Paukarlahti7146029 003 €+15,8 %
3.Oravikoski7147028 737 €+20,5 %
4.Kotalahti7914027 806 €+22,6 %
5.Konnuslahti-Valkeamäki7915026 938 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
65380Vanha Vaasa

Vaasa

Mediaanitulot
26 098 €
Väkiluku
3 378
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
21870Riihikoski

Pöytyä

Mediaanitulot
26 094 €
Väkiluku
1 839
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
31450Häntälä

Somero

Mediaanitulot
26 104 €
Väkiluku
328
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
61310Panttila

Kurikka

Mediaanitulot
26 105 €
Väkiluku
641
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Leppävirta: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle