Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Leppävirta/79150
Vertaa

Konnuslahti-Valkeamäki

79150·Leppävirta
15 × 18 km

Postinumeroalueella Konnuslahti-Valkeamäki (79150), Leppävirta, asuu 356 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 938 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 %. Alueen asunnoista 94,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/16 (Leppävirta)Väkiluku: sija 6/16 (Leppävirta)
Väkiluku
356-7,5 %(5v)
Mediaanitulot
26 938 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,4 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
91,7 %
Vuokra: 4,8 %
Lapsiperheet
19,0 %
Yksinasuvat
32,1 %
Työttömyysaste
10,7 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Konnuslahti-Valkeamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku356-7,5 %
Mediaanitulot26 938 €+17,9 %
Keski-ikä51,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut23,4 %+4,2 %
Työttömyysaste10,7 %+1,0 %
Omistusasunnot91,7 %-
Lapsiperheet19,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,7 %
Vuokra4,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,5 %
Pientalo94,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,0 %
Yksinasuvat32,1 %
Muut taloudet48,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Konnuslahti-Valkeamäki

Mitkä ovat alueen Konnuslahti-Valkeamäki (79150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 938 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Konnuslahti-Valkeamäki (79150) on?
356 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,5 %.
Millaista asuminen alueella Konnuslahti-Valkeamäki on?
Kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa ja 4,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,5 % on kerrostaloissa ja 94,6 % pientaloissa.
Miten alue Konnuslahti-Valkeamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Leppävirta: 5 / 16. Korkeakoulutetut: 23,4 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79160Saamaiskylä
  • ·79100Leppävirta Keskus
  • ·79180Tuppurinmäki
  • ·71330Räsälä (Kuopio)
  • ·71470Oravikoski
  • ·78480Timola
  • ·79190Valkeamäki
  • ·71460Paukarlahti
  • ·78210Kuoppakangas (Varkaus)
  • ·78400Luttila (Varkaus)
  • ·79130Sorsakoski
  • ·70780Jynkkä (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet928. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 636. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Leppävirta5. · 16 alueesta

Muut alueet: Leppävirta

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Leppävirta
#AlueArvo
1.Timola7848030 136 €+17,1 %
2.Paukarlahti7146029 003 €+15,8 %
3.Oravikoski7147028 737 €+20,5 %
4.Kotalahti7914027 806 €+22,6 %
5.Itä-Soisalo7935026 097 €+22,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31530Pyöli

Somero

Mediaanitulot
26 937 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
99320Kätkäsuvanto

Muonio

Mediaanitulot
26 932 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
27320Ihode

Pyhäranta

Mediaanitulot
26 931 €
Väkiluku
688
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
46960Muhniemi

Kouvola

Mediaanitulot
26 931 €
Väkiluku
305
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Leppävirta: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle