Kuopio
Kuopion parhaat asuinalueet 2026
Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.
- Kuopio
- asuinalueet
- muuttaminen
- postinumero
Kuopio on Pohjois-Savon maakuntakeskus Kallaveden rannalla ja yksi Itä-Suomen suurimmista kaupungeista. Korkeakoulut ja yliopistollinen sairaala tuovat kaupunkiin opiskelijoita ja työpaikkoja, ja asutus levittäytyy vesistön rikkomille niemille ja saarille.
Kuopiossa on 48 postinumeroaluetta, joilla asuu yli 200 ihmistä, ja niillä on yhteensä 122 865 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 964 € vuodessa.
Alla on kolme listaa: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja suurin lapsiperheiden osuus. Yksikään niistä ei yksin kerro, mikä alue on paras. Valitse lista, joka vastaa omaa tilannettasi.
Korkein mediaanitulo Kuopiossa
Korkeimman mediaanitulon alueet ovat Kuopiossa usein omistusasuntovaltaisia pientaloalueita rantojen tuntumassa. Keskustan ja opiskelija-alueiden tulotaso jää tyypillisesti matalammaksi vuokra-asumisen suuremman osuuden vuoksi.
| # | Alue | Mediaanitulot |
|---|---|---|
| 1 | Kurkimäki(71480) | 31 776 € |
| 2 | Jynkänmäki(70840) | 31 428 € |
| 3 | Kaislastenlahti(71520) | 30 850 € |
| 4 | Käärmelahti(71720) | 30 460 € |
| 5 | Syvänniemi(71570) | 30 370 € |
| 6 | Pitkälahti(70800) | 30 301 € |
| 7 | Hiltulanlahti(70870) | 30 122 € |
| 8 | Jännevirta(70940) | 29 916 € |
| 9 | Kettulanlahti(70400) | 29 851 € |
| 10 | Julkula(70260) | 29 062 € |
Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut €/m², Tilastokeskus. Viiva (–) tarkoittaa, ettei hintaa ole julkaistu, koska kauppoja on liian vähän.
Nopeimmin kasvavat alueet
Nopeimmin kasvaneet alueet ovat pääosin uudempaa asuntokantaa. Kasvu voi johtua uudisrakentamisesta, muuttoliikkeestä tai postinumeroalueen rajojen muutoksesta.
| # | Alue | Kasvu (5 v) |
|---|---|---|
| 1 | Pitkälahti(70800) | +40,3 % |
| 2 | Etu-Niirala(70110) | +27,0 % |
| 3 | Linnanpelto(70300) | +22,2 % |
| 4 | Jynkänmäki(70840) | +15,5 % |
| 5 | Puijonlaakso(70200) | +12,2 % |
| 6 | Päiväranta(70420) | +10,4 % |
| 7 | Kuopio Keskus(70100) | +9,0 % |
| 8 | Kaislastenlahti(71520) | +8,2 % |
| 9 | Julkula(70260) | +6,7 % |
| 10 | Litmanen(70820) | +6,5 % |
Eniten lapsiperheitä
Lapsiperhevaltaisimmat alueet ovat Kuopiossa tyypillisesti keskustan ulkopuolisia pientaloalueita, joilla kotitaloudet ovat keskimääräistä suurempia.
| # | Alue | Lapsiperheiden osuus |
|---|---|---|
| 1 | Kurkimäki(71480) | 43,3 % |
| 2 | Käärmelahti(71720) | 40,8 % |
| 3 | Kaislastenlahti(71520) | 38,3 % |
| 4 | Pitkälahti(70800) | 36,9 % |
| 5 | Syvänniemi(71570) | 32,8 % |
| 6 | Hiltulanlahti(70870) | 32,6 % |
| 7 | Jynkänmäki(70840) | 31,1 % |
| 8 | Litmanen(70820) | 29,7 % |
| 9 | Jännevirta(70940) | 26,5 % |
| 10 | Pajulahti(73360) | 25,6 % |
Yhteenveto
- Kuopion korkeimman tulotason alueet sijaitsevat usein rantojen läheisillä pientaloalueilla, joilla omistusasuminen on yleistä.
- Kasvu keskittyy uudemman asuntokannan alueille, kun taas keskustan vuokra-asuntovaltaisilla alueilla väestö pysyy tasaisempana.
- Perhevaltaisimmat alueet ovat pientalovaltaisia ja osin samoja kuin korkeimman tulotason alueet.
Selaa Kuopion alueita
Katso kaikki Kuopion postinumeroalueet, tee aluetesti tai vertaa kahta aluetta. Naapurikuntia: Siilinjärvi, Leppävirta ja Suonenjoki.
Koko maan listat samoista mittareista: suurituloisimmat alueet, nopeimmin kasvavat alueet ja eniten lapsiperheitä. Neliöhinnan mukaan koko Suomessa: edullisimmat ja kalleimmat asuinalueet. Tulotasosta koko maassa: Suomen rikkaimmat asuinalueet.
Lähde
Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo, väestö, väestönkehitys, perherakenne ja asumismuoto, 2024, sekä Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot) neliöhinnan osalta. Lisenssi CC BY 4.0. Mukana ovat alueet, joilla asuu yli 200 ihmistä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Kuopion paras asuinalue?
Se riippuu siitä, arvostaako korkeaa tulotasoa, kasvavaa uudisaluetta vai lapsiperheiden suosimaa naapurustoa. Sivun kolme listaa auttavat vertailemaan alueita samasta datasta.
Mistä Kuopion aluetiedot ovat peräisin?
Tilastokeskuksen Paavo-aineistosta vuodelta 2024, ja neliöhinnat Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Mukana ovat postinumeroalueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.
Miten vertaan kahta Kuopion aluetta?
Avaa alue listalta sen omalle sivulle tai vertaa kahta aluetta ja katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Vertaa kahta aluetta
Valitse kaksi aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne rinnakkain.
Aiheeseen liittyvät top-listat
Selaa alueita
Lue myös
Kaikki oppaat →Helsingin parhaat asuinalueet
Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.
Porvoon parhaat asuinalueet 2026
Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Loviisan parhaat asuinalueet 2026
Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Tietolähde ja toimitus
Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto). Asuntojen neliöhinnat, kun niitä on mukana, ovat Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Lisenssi CC BY 4.0. Tulkinnat perustuvat näihin lukuihin. Mittarien määritelmät ja tilastovuodet löydät menetelmäsivulta.