Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Liperi/83140
Vertaa

Puromäki

83140·Liperi
7,9 × 5,3 km

Postinumeroalueella Puromäki (83140), Liperi, asuu 121 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 858 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,5 %. Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/14 (Liperi)Väkiluku: sija 12/14 (Liperi)
Väkiluku
121-11,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 858 €+17,5 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,2 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,4 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
18,5 %
Yksinasuvat
24,1 %
Työttömyysaste
9,4 %-3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 33,9 %

Tunnusluvut

Alueen Puromäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku121-11,7 %
Mediaanitulot23 858 €+17,5 %
Keski-ikä50,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut28,2 %+1,8 %
Työttömyysaste9,4 %-3,1 %
Omistusasunnot94,4 %-
Lapsiperheet18,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,4 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,5 %
Yksinasuvat24,1 %
Muut taloudet57,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Puromäki

Mitkä ovat alueen Puromäki (83140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 858 €. Muutos 5 vuodessa: +17,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Puromäki (83140) on?
121 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,7 %.
Millaista asuminen alueella Puromäki on?
Kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Puromäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Liperi: 10 / 14. Korkeakoulutetut: 28,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·83150Roukalahti
  • ·83130Salokylä
  • ·80400Ylämylly
  • ·83100Liperi Keskus
  • ·83450Vaivio
  • ·83460Harinjärvi
  • ·83430Käsämä
  • ·83160Tutjunniemi
  • ·80140Noljakka (Joensuu)
  • ·80220Penttilä (Joensuu)
  • ·80330Reijola (Joensuu)
  • ·82310Oravisalo-Varpasalo (Rääkkylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 938. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 429. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Liperi10. · 14 alueesta

Muut alueet: Liperi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Liperi
#AlueArvo
1.Harinjärvi8346030 216 €+20,4 %
2.Käsämä8343028 419 €+15,4 %
3.Vaivio8345028 197 €+20,8 %
4.Ylämylly8040028 184 €+15,8 %
5.Salokylä8313027 151 €+11,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
86550Mieluskylä

Haapavesi

Mediaanitulot
23 858 €
Väkiluku
345
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
66470Jukaja-Jokisalo

Laihia

Mediaanitulot
23 856 €
Väkiluku
282
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
39620Kovesjoki

Parkano

Mediaanitulot
23 861 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
61450Kylänpää

Seinäjoki

Mediaanitulot
23 862 €
Väkiluku
497
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Liperi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle