Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Liperi/83150
Vertaa

Roukalahti

83150·Liperi
9,1 × 10 km

Postinumeroalueella Roukalahti (83150), Liperi, asuu 199 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 677 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 8,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/14 (Liperi)Väkiluku: sija 8/14 (Liperi)
Väkiluku
199-5,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 677 €+24,7 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,7 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
90,7 %
Vuokra: 7,2 %
Lapsiperheet
17,5 %
Yksinasuvat
38,1 %
Työttömyysaste
16,8 %+8,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,5 %
65 vuotta täyttäneet: 32,2 %

Tunnusluvut

Alueen Roukalahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku199-5,2 %
Mediaanitulot24 677 €+24,7 %
Keski-ikä51,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut25,7 %+2,3 %
Työttömyysaste16,8 %+8,5 %
Omistusasunnot90,7 %-
Lapsiperheet17,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,7 %
Vuokra7,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,5 %
Yksinasuvat38,1 %
Muut taloudet44,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Roukalahti

Mitkä ovat alueen Roukalahti (83150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 677 €. Muutos 5 vuodessa: +24,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Roukalahti (83150) on?
199 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,2 %.
Millaista asuminen alueella Roukalahti on?
Kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa ja 7,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Roukalahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Liperi: 7 / 14. Korkeakoulutetut: 25,7 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·83140Puromäki
  • ·83160Tutjunniemi
  • ·80400Ylämylly
  • ·83130Salokylä
  • ·83100Liperi Keskus
  • ·80140Noljakka (Joensuu)
  • ·80330Reijola (Joensuu)
  • ·82310Oravisalo-Varpasalo (Rääkkylä)
  • ·80220Penttilä (Joensuu)
  • ·83460Harinjärvi
  • ·83450Vaivio
  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 653. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 070. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Liperi7. · 14 alueesta

Muut alueet: Liperi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Liperi
#AlueArvo
1.Harinjärvi8346030 216 €+20,4 %
2.Käsämä8343028 419 €+15,4 %
3.Vaivio8345028 197 €+20,8 %
4.Ylämylly8040028 184 €+15,8 %
5.Salokylä8313027 151 €+11,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74630Heinäkylä

Kiuruvesi

Mediaanitulot
24 677 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
41900Petäjävesi Keskus

Petäjävesi

Mediaanitulot
24 678 €
Väkiluku
2 387
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
79100Leppävirta Keskus

Leppävirta

Mediaanitulot
24 676 €
Väkiluku
5 078
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
61710Pentinmäki

Kurikka

Mediaanitulot
24 684 €
Väkiluku
277
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Liperi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle