Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luumäki

Kaupunki

Luumäki

Luumäki koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 309 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 593 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 20,1 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
4 309
Mediaanitulot (ka.)
20 593 €
Neliöhinta (ka.)
937 €/m²
Keski-ikä (ka.)
45,4 v
Korkeakoulutetut (ka.)
20,1 %
Omistusasunnot (ka.)
74,0 %
Lapsiperheet (ka.)
11,1 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

54500Taavetti-Somerharju

Luumäki

1. suurin
Mediaanitulot
22 824 €
Väkiluku
2 543
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
54530Luumäki

Luumäki

2. suurin
Mediaanitulot
27 540 €
Väkiluku
1 063
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
54510Uro

Luumäki

3. suurin
Mediaanitulot
23 753 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
46530Kannuskoski

Luumäki

4. suurin
Mediaanitulot
25 587 €
Väkiluku
130
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
54590Kaitjärvi

Luumäki

5. suurin
Mediaanitulot
22 812 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
54550Suo-Anttila

Luumäki

6. suurin
Mediaanitulot
21 637 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Luumäki: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Luumäki

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Luumäki
#AlueArvo
1.Luumäki5453027 540 €+19,7 %
2.Kannuskoski4653025 587 €+14,0 %
3.Uro5451023 753 €+13,8 %
4.Taavetti-Somerharju5450022 824 €+18,5 %
5.Kaitjärvi5459022 812 €+23,2 %
6.Suo-Anttila5455021 637 €+19,6 %
7.Somerharju545800 €

Väestönkasvu: Luumäki

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Luumäki
#AlueArvo
1.Taavetti-Somerharju54500-4,0 %-4,0 %
2.Uro54510-5,4 %-5,4 %
3.Kaitjärvi54590-7,5 %-7,5 %
4.Luumäki54530-9,2 %-9,2 %
5.Kannuskoski46530-16,1 %-16,1 %
6.Suo-Anttila54550-20,2 %-20,2 %
7.Somerharju54580-21,6 %-21,6 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
46530Kannuskoski54500Taavetti-Somerharju54510Uro54530Luumäki54550Suo-Anttila54580Somerharju54590Kaitjärvi

Usein kysytyt kysymykset: Luumäki

Kuinka monta asukasta kaupungissa Luumäki on?
Kaupungissa Luumäki asuu yhteensä 4 309 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Luumäki?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Luumäki?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 593 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Luumäki: 27 540 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Luumäki?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Luumäki on noin 937 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Luumäki (1 789 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Luumäki?
Luumäki (27 540 €), Kannuskoski (25 587 €), Uro (23 753 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Luumäki?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Taavetti-Somerharju (-4,0 %), Uro (-5,4 %), Kaitjärvi (-7,5 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Luumäki?
Kaupungissa Luumäki on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.