Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luumäki/54590
Vertaa

Kaitjärvi

54590·Luumäki
8,9 × 15 km

Postinumeroalueella Kaitjärvi (54590), Luumäki, asuu 111 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 812 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 22,2 %:iin. Alueen kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 5/7 (Luumäki)Väkiluku: sija 5/7 (Luumäki)
Väkiluku
111-7,5 %(5v)
Mediaanitulot
22 812 €+23,2 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,9 %+6,0 %(5v)
Omistusasunnot
93,1 %
Vuokra: 5,2 %
Lapsiperheet
13,8 %
Yksinasuvat
44,8 %
Työttömyysaste
22,2 %+7,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 34,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kaitjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku111-7,5 %
Mediaanitulot22 812 €+23,2 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut18,9 %+6,0 %
Työttömyysaste22,2 %+7,9 %
Omistusasunnot93,1 %-
Lapsiperheet13,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,1 %
Vuokra5,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,8 %
Yksinasuvat44,8 %
Muut taloudet41,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaitjärvi

Mitkä ovat alueen Kaitjärvi (54590) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 812 €. Muutos 5 vuodessa: +23,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaitjärvi (54590) on?
111 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,5 %.
Millaista asuminen alueella Kaitjärvi on?
Kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Kaitjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Luumäki: 5 / 7. Korkeakoulutetut: 18,9 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46570Saaramaa (Kouvola)
  • ·54580Somerharju
  • ·46530Kannuskoski
  • ·49660Pyhältö (Hamina)
  • ·46400Kaipiainen (Kouvola)
  • ·54500Taavetti-Somerharju
  • ·54770Heituinlahti (Savitaipale)
  • ·46450Enäjärvi (Kouvola)
  • ·49640Paijärvi (Hamina)
  • ·49780Onkamaa (Hamina)
  • ·49570Kannusjärvi (Hamina)
  • ·49770Salo-Miehikkälä (Miehikkälä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 269. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 488. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Luumäki5. · 7 alueesta

Muut alueet: Luumäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Luumäki
#AlueArvo
1.Luumäki5453027 540 €+19,7 %
2.Kannuskoski4653025 587 €+14,0 %
3.Uro5451023 753 €+13,8 %
4.Taavetti-Somerharju5450022 824 €+18,5 %
5.Suo-Anttila5455021 637 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
78300Kommila

Varkaus

Mediaanitulot
22 813 €
Väkiluku
2 012
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
74470Paloinen

Lapinlahti

Mediaanitulot
22 816 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
77570Jäppilä Keskus

Pieksämäki

Mediaanitulot
22 808 €
Väkiluku
660
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
38600Lavia Keskus

Pori

Mediaanitulot
22 806 €
Väkiluku
1 298
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Luumäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle