Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luumäki/46530
Vertaa

Kannuskoski

46530·Luumäki
10 × 18 km

Postinumeroalueella Kannuskoski (46530), Luumäki, asuu 130 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 587 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,0 %. Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/7 (Luumäki)Väkiluku: sija 4/7 (Luumäki)
Väkiluku
130-16,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 587 €+14,0 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,3 %+7,2 %(5v)
Omistusasunnot
90,0 %
Vuokra: 5,7 %
Lapsiperheet
8,6 %
Yksinasuvat
48,6 %
Työttömyysaste
7,3 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 34,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kannuskoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku130-16,1 %
Mediaanitulot25 587 €+14,0 %
Keski-ikä54,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut26,3 %+7,2 %
Työttömyysaste7,3 %+0,1 %
Omistusasunnot90,0 %-
Lapsiperheet8,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,0 %
Vuokra5,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,3 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,6 %
Yksinasuvat48,6 %
Muut taloudet42,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kannuskoski

Mitkä ovat alueen Kannuskoski (46530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 587 €. Muutos 5 vuodessa: +14,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kannuskoski (46530) on?
130 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,1 %.
Millaista asuminen alueella Kannuskoski on?
Kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa ja 5,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,3 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Kannuskoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Luumäki: 2 / 7. Korkeakoulutetut: 26,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54590Kaitjärvi
  • ·46400Kaipiainen (Kouvola)
  • ·46110Tuohikotti (Kouvola)
  • ·46570Saaramaa (Kouvola)
  • ·46430Tirva-Inkerilä (Kouvola)
  • ·46450Enäjärvi (Kouvola)
  • ·54580Somerharju
  • ·52890Käävänkylä (Mäntyharju)
  • ·52850Halmeniemi (Mäntyharju)
  • ·54770Heituinlahti (Savitaipale)
  • ·49660Pyhältö (Hamina)
  • ·46140Vekaranjärvi (Kouvola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 327. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 381. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Luumäki2. · 7 alueesta

Muut alueet: Luumäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Luumäki
#AlueArvo
1.Luumäki5453027 540 €+19,7 %
2.Uro5451023 753 €+13,8 %
3.Taavetti-Somerharju5450022 824 €+18,5 %
4.Kaitjärvi5459022 812 €+23,2 %
5.Suo-Anttila5455021 637 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61220Myllysalo

Kurikka

Mediaanitulot
25 588 €
Väkiluku
211
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
12100Oitti

Hausjärvi

Mediaanitulot
25 585 €
Väkiluku
2 398
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
08200Ojamo

Lohja

Mediaanitulot
25 582 €
Väkiluku
3 880
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
33470Ylöjärvi Keskus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
25 580 €
Väkiluku
6 594
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Luumäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle