Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luumäki/54530
Vertaa

Luumäki

54530·Luumäki
16 × 15 km

Postinumeroalueella Luumäki (54530), Luumäki, asuu 1 063 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 540 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 9,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,7 %. Alueen kotitalouksista 80,0 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Luumäki)Väkiluku: sija 2/7 (Luumäki)
Väkiluku
1 063-9,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 540 €+19,7 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,2 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
80,0 %
Vuokra: 18,1 %
Lapsiperheet
16,8 %
Yksinasuvat
40,4 %
Työttömyysaste
8,9 %-0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 32,5 %

Tunnusluvut

Alueen Luumäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 063-9,2 %
Mediaanitulot27 540 €+19,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 789 €/m²-
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut35,2 %+3,2 %
Työttömyysaste8,9 %-0,9 %
Omistusasunnot80,0 %-
Lapsiperheet16,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,0 %
Vuokra18,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,8 %
Yksinasuvat40,4 %
Muut taloudet42,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Luumäki

Mitkä ovat alueen Luumäki (54530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 540 €. Muutos 5 vuodessa: +19,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Luumäki (54530) on?
1 063 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Luumäki (54530)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 789 €/m² (2021). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Luumäki on?
Kotitalouksista 80,0 % asuu omistusasunnossa ja 18,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Luumäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Luumäki: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 35,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54550Suo-Anttila
  • ·54390Pulsa (Lappeenranta)
  • ·54710Lemi Keskus (Lemi)
  • ·54510Uro
  • ·54460Ylijärvi (Lappeenranta)
  • ·54850Kuukanniemi (Lemi)
  • ·54820Kotimäki (Lemi)
  • ·54720Laksiainen (Lemi)
  • ·49720Hurttala (Miehikkälä)
  • ·53830Rutola (Lappeenranta)
  • ·54300Vilkjärvi (Lappeenranta)
  • ·54490Ahomäki (Miehikkälä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet754. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 059. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Luumäki1. · 7 alueesta

Muut alueet: Luumäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Luumäki
#AlueArvo
1.Kannuskoski4653025 587 €+14,0 %
2.Uro5451023 753 €+13,8 %
3.Taavetti-Somerharju5450022 824 €+18,5 %
4.Kaitjärvi5459022 812 €+23,2 %
5.Suo-Anttila5455021 637 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71150Vartiala

Kuopio

Mediaanitulot
27 539 €
Väkiluku
588
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
27220Ala-Kieri

Rauma

Mediaanitulot
27 545 €
Väkiluku
521
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
71650Hirvilahti-Salonkulma

Kuopio

Mediaanitulot
27 535 €
Väkiluku
440
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
32410Niinijoki

Loimaa

Mediaanitulot
27 534 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Luumäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle