Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmes/75790
Vertaa

Rumo

75790·Nurmes
14 × 13 km

Postinumeroalueella Rumo (75790), Nurmes, asuu 85 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 669 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa. Työttömyysaste on noussut 12,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 92,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/13 (Nurmes)Väkiluku: sija 9/13 (Nurmes)
Väkiluku
85-6,6 %(5v)
Mediaanitulot
18 669 €+19,5 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,4 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
90,0 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
20,0 %
Yksinasuvat
42,5 %
Työttömyysaste
34,4 %+12,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 31,8 %

Tunnusluvut

Alueen Rumo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku85-6,6 %
Mediaanitulot18 669 €+19,5 %
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut13,4 %+2,1 %
Työttömyysaste34,4 %+12,2 %
Omistusasunnot90,0 %-
Lapsiperheet20,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,0 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo92,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,0 %
Yksinasuvat42,5 %
Muut taloudet37,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Rumo

Mitkä ovat alueen Rumo (75790) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 669 €. Muutos 5 vuodessa: +19,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rumo (75790) on?
85 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,6 %.
Millaista asuminen alueella Rumo on?
Kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 92,2 % pientaloissa.
Miten alue Rumo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmes: 13 / 13. Korkeakoulutetut: 13,4 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·75770Puukari
  • ·75740Pajukoski
  • ·88690Maanselkä (Sotkamo)
  • ·88600Sotkamo Keskus (Sotkamo)
  • ·75840Ylä-Valtimo
  • ·75710Karhunpää
  • ·75650Savikylä
  • ·88670Juurikkalahti-Maanselkä (Sotkamo)
  • ·74390Laakajärvi (Sotkamo)
  • ·73900Rautavaara Keskus (Rautavaara)
  • ·88640Ontojoki (Sotkamo)
  • ·75700Valtimo Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 870. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 628. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmes13. · 13 alueesta

Muut alueet: Nurmes

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmes
#AlueArvo
1.Kohtavaara7597026 269 €+22,1 %
2.Karhunpää7571026 224 €+30,4 %
3.Savikylä7565024 054 €+21,9 %
4.Porokylä7553022 706 €+17,8 %
5.Nurmes Keskus7550022 198 €+18,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97760Saariharju

Ranua

Mediaanitulot
18 658 €
Väkiluku
98
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
79830Palokki

Heinävesi

Mediaanitulot
18 692 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
82830Haukivaara

Ilomantsi

Mediaanitulot
18 698 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
97920Suonnankylä

Posio

Mediaanitulot
18 609 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nurmes: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle