Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmes/75770
Vertaa

Puukari

75770·Nurmes
23 × 23 km

Postinumeroalueella Puukari (75770), Nurmes, asuu 156 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 484 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Nurmes)Väkiluku: sija 6/13 (Nurmes)
Väkiluku
156-9,8 %(5v)
Mediaanitulot
20 484 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,3 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
91,0 %
Vuokra: 6,4 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
43,6 %
Työttömyysaste
18,1 %-4,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,6 %
65 vuotta täyttäneet: 28,2 %

Tunnusluvut

Alueen Puukari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku156-9,8 %
Mediaanitulot20 484 €+18,8 %
Keski-ikä49,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut18,3 %+0,5 %
Työttömyysaste18,1 %-4,5 %
Omistusasunnot91,0 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,0 %
Vuokra6,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat43,6 %
Muut taloudet41,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Puukari

Mitkä ovat alueen Puukari (75770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 484 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Puukari (75770) on?
156 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,8 %.
Millaista asuminen alueella Puukari on?
Kotitalouksista 91,0 % asuu omistusasunnossa ja 6,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Puukari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmes: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 18,3 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·75790Rumo
  • ·75740Pajukoski
  • ·75650Savikylä
  • ·88690Maanselkä (Sotkamo)
  • ·75840Ylä-Valtimo
  • ·75710Karhunpää
  • ·73900Rautavaara Keskus (Rautavaara)
  • ·75680Ylä-Luosta (Rautavaara)
  • ·74390Laakajärvi (Sotkamo)
  • ·88600Sotkamo Keskus (Sotkamo)
  • ·75700Valtimo Keskus
  • ·88670Juurikkalahti-Maanselkä (Sotkamo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 756. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 236. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmes10. · 13 alueesta

Muut alueet: Nurmes

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmes
#AlueArvo
1.Kohtavaara7597026 269 €+22,1 %
2.Karhunpää7571026 224 €+30,4 %
3.Savikylä7565024 054 €+21,9 %
4.Porokylä7553022 706 €+17,8 %
5.Nurmes Keskus7550022 198 €+18,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81290Ukkola

Joensuu

Mediaanitulot
20 486 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
93470Inget

Taivalkoski

Mediaanitulot
20 487 €
Väkiluku
109
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
40700Mäki-Matti

Jyväskylä

Mediaanitulot
20 480 €
Väkiluku
5 802
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
34550Itä-Aure

Ylöjärvi

Mediaanitulot
20 494 €
Väkiluku
133
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nurmes: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle