Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orimattila

Kaupunki

Orimattila

Orimattila koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 15 479 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 26 016 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 24,3 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
15 479
Mediaanitulot (ka.)
26 016 €
Neliöhinta (ka.)
1 107 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
24,3 %
Omistusasunnot (ka.)
89,2 %
Lapsiperheet (ka.)
20,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

16300Orimattila Keskus

Orimattila

1. suurin
Mediaanitulot
24 836 €
Väkiluku
10 256
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
16320Pennala

Orimattila

2. suurin
Mediaanitulot
31 438 €
Väkiluku
1 191
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
16310Virenoja

Orimattila

3. suurin
Mediaanitulot
28 455 €
Väkiluku
611
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
16200Artjärvi Keskus

Orimattila

4. suurin
Mediaanitulot
21 672 €
Väkiluku
598
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
16280Kuivanto

Orimattila

5. suurin
Mediaanitulot
26 178 €
Väkiluku
551
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
16510Luhtikylä

Orimattila

6. suurin
Mediaanitulot
28 336 €
Väkiluku
444
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Orimattila: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Orimattila

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala1632031 438 €+16,6 %
2.Pakaa1639029 151 €+23,5 %
3.Heinämaa1633029 000 €+21,8 %
4.Virenoja1631028 455 €+14,0 %
5.Luhtikylä1651028 336 €+18,2 %
6.Kuivanto1628026 178 €+10,4 %
7.Mallusjoki1645025 530 €+18,9 %
8.Orimattila Keskus1630024 836 €+15,2 %
9.Villikkala1627024 480 €+17,4 %
10.Niinikoski1635023 527 €+6,8 %
11.Artjärvi Kirkonkylä1623023 376 €+10,1 %
12.Hietana1626022 226 €+12,9 %
13.Artjärvi Keskus1620021 672 €+16,4 %

Väestönkasvu: Orimattila

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala16320+6,4 %+6,4 %
2.Luhtikylä16510+3,7 %+3,7 %
3.Artjärvi Kirkonkylä16230-1,6 %-1,6 %
4.Orimattila Keskus16300-2,0 %-2,0 %
5.Mallusjoki16450-4,5 %-4,5 %
6.Kuivanto16280-4,5 %-4,5 %
7.Hietana16260-6,5 %-6,5 %
8.Niinikoski16350-6,5 %-6,5 %
9.Virenoja16310-6,7 %-6,7 %
10.Artjärvi Keskus16200-7,6 %-7,6 %
11.Heinämaa16330-9,4 %-9,4 %
12.Pakaa16390-9,5 %-9,5 %
13.Villikkala16270-11,0 %-11,0 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
16200Artjärvi Keskus16230Artjärvi Kirkonkylä16260Hietana16270Villikkala16280Kuivanto16300Orimattila Keskus16310Virenoja16320Pennala16330Heinämaa16350Niinikoski16390Pakaa16450Mallusjoki16510Luhtikylä

Usein kysytyt kysymykset: Orimattila

Kuinka monta asukasta kaupungissa Orimattila on?
Kaupungissa Orimattila asuu yhteensä 15 479 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Orimattila?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Orimattila?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 26 016 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pennala: 31 438 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Orimattila?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Orimattila on noin 1 107 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Orimattila Keskus (1 118 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Orimattila?
Pennala (31 438 €), Pakaa (29 151 €), Heinämaa (29 000 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Orimattila?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Pennala (+6,4 %), Luhtikylä (+3,7 %), Artjärvi Kirkonkylä (-1,6 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Orimattila?
Kaupungissa Orimattila on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Orimattila

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Päijät-Hämeessä: Lahden parhaat asuinalueet.

Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.