Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orimattila/16200
Vertaa

Artjärvi Keskus

16200·Orimattila
14 × 13 km

Postinumeroalueella Artjärvi Keskus (16200), Orimattila, asuu 598 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 672 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,4 %. Alueen asunnoista 91,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/13 (Orimattila)Väkiluku: sija 4/13 (Orimattila)
Väkiluku
598-7,6 %(5v)
Mediaanitulot
21 672 €+16,4 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
73,2 %
Vuokra: 25,3 %
Lapsiperheet
12,9 %
Yksinasuvat
52,1 %
Työttömyysaste
18,3 %+4,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,4 %
65 vuotta täyttäneet: 36,3 %

Tunnusluvut

Alueen Artjärvi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku598-7,6 %
Mediaanitulot21 672 €+16,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)842 €/m²-
Keski-ikä52,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut20,6 %+1,7 %
Työttömyysaste18,3 %+4,2 %
Omistusasunnot73,2 %-
Lapsiperheet12,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,2 %
Vuokra25,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,1 %
Pientalo91,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,9 %
Yksinasuvat52,1 %
Muut taloudet35,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Artjärvi Keskus

Mitkä ovat alueen Artjärvi Keskus (16200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 672 €. Muutos 5 vuodessa: +16,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Artjärvi Keskus (16200) on?
598 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Artjärvi Keskus (16200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 842 €/m² (2021). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Artjärvi Keskus on?
Kotitalouksista 73,2 % asuu omistusasunnossa ja 25,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,1 % on kerrostaloissa ja 91,3 % pientaloissa.
Miten alue Artjärvi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orimattila: 13 / 13. Korkeakoulutetut: 20,6 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·16270Villikkala
  • ·07820Porlammi (Lapinjärvi)
  • ·16230Artjärvi Kirkonkylä
  • ·16280Kuivanto
  • ·07890Mickelspiltom (Loviisa)
  • ·16260Hietana
  • ·07810Ingermaninkylä (Lapinjärvi)
  • ·16350Niinikoski
  • ·47450Perheniemi (Iitti)
  • ·07830Pukaro (Lapinjärvi)
  • ·07800Lapinjärvi Keskus (Lapinjärvi)
  • ·15550Rakokivi (Lahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 571. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 325. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orimattila13. · 13 alueesta

Muut alueet: Orimattila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala1632031 438 €+16,6 %
2.Pakaa1639029 151 €+23,5 %
3.Heinämaa1633029 000 €+21,8 %
4.Virenoja1631028 455 €+14,0 %
5.Luhtikylä1651028 336 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22840Lappo

Brändö

Mediaanitulot
21 675 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
59730Uukuniemi

Parikkala

Mediaanitulot
21 667 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
58175Enonkoski Keskus

Enonkoski

Mediaanitulot
21 664 €
Väkiluku
754
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
28190Pormestarinluoto

Pori

Mediaanitulot
21 657 €
Väkiluku
3 657
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Orimattila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle