Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orimattila/16280
Vertaa

Kuivanto

16280·Orimattila
11 × 11 km

Postinumeroalueella Kuivanto (16280), Orimattila, asuu 551 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 178 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 10,4 %. Alueen asunnoista 95,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/13 (Orimattila)Väkiluku: sija 5/13 (Orimattila)
Väkiluku
551-4,5 %(5v)
Mediaanitulot
26 178 €+10,4 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,4 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
89,6 %
Vuokra: 7,7 %
Lapsiperheet
21,5 %
Yksinasuvat
36,5 %
Työttömyysaste
10,6 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 22,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kuivanto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku551-4,5 %
Mediaanitulot26 178 €+10,4 %
Keski-ikä46,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut19,4 %+1,5 %
Työttömyysaste10,6 %+3,4 %
Omistusasunnot89,6 %-
Lapsiperheet21,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,6 %
Vuokra7,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo95,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,5 %
Yksinasuvat36,5 %
Muut taloudet42,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kuivanto

Mitkä ovat alueen Kuivanto (16280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 178 €. Muutos 5 vuodessa: +10,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kuivanto (16280) on?
551 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,5 %.
Millaista asuminen alueella Kuivanto on?
Kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa ja 7,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 95,6 % pientaloissa.
Miten alue Kuivanto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orimattila: 6 / 13. Korkeakoulutetut: 19,4 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15550Rakokivi (Lahti)
  • ·16270Villikkala
  • ·16100Uusikylä (Lahti)
  • ·16200Artjärvi Keskus
  • ·15560Nastola kk (Lahti)
  • ·16350Niinikoski
  • ·15540Villähde (Lahti)
  • ·16160Okkeri (Lahti)
  • ·47460Hiisiö (Iitti)
  • ·16330Heinämaa
  • ·15580Ruuhijärvi (Lahti)
  • ·47450Perheniemi (Iitti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 137. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 359. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orimattila6. · 13 alueesta

Muut alueet: Orimattila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala1632031 438 €+16,6 %
2.Pakaa1639029 151 €+23,5 %
3.Heinämaa1633029 000 €+21,8 %
4.Virenoja1631028 455 €+14,0 %
5.Luhtikylä1651028 336 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
94300Pajusaari

Kemi

Mediaanitulot
26 175 €
Väkiluku
262
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
27230Lappi

Rauma

Mediaanitulot
26 173 €
Väkiluku
1 959
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
38770Lohikko

Kankaanpää

Mediaanitulot
26 184 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
27510Eura Keskus

Eura

Mediaanitulot
26 186 €
Väkiluku
3 923
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Orimattila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle