Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orimattila/16330
Vertaa

Heinämaa

16330·Orimattila
9,3 × 5,9 km

Postinumeroalueella Heinämaa (16330), Orimattila, asuu 300 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 000 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,8 %. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/13 (Orimattila)Väkiluku: sija 8/13 (Orimattila)
Väkiluku
300-9,4 %(5v)
Mediaanitulot
29 000 €+21,8 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,0 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
96,5 %
Vuokra: 1,4 %
Lapsiperheet
21,5 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
10,6 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 21,7 %

Tunnusluvut

Alueen Heinämaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku300-9,4 %
Mediaanitulot29 000 €+21,8 %
Keski-ikä47,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut28,0 %+1,4 %
Työttömyysaste10,6 %+2,7 %
Omistusasunnot96,5 %-
Lapsiperheet21,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,5 %
Vuokra1,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,5 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet45,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Heinämaa

Mitkä ovat alueen Heinämaa (16330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 000 €. Muutos 5 vuodessa: +21,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Heinämaa (16330) on?
300 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,4 %.
Millaista asuminen alueella Heinämaa on?
Kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa ja 1,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Heinämaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orimattila: 3 / 13. Korkeakoulutetut: 28,0 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15540Villähde (Lahti)
  • ·16310Virenoja
  • ·16320Pennala
  • ·15160Kolava (Lahti)
  • ·15320Ahtiala (Lahti)
  • ·16350Niinikoski
  • ·15150Möysä (Lahti)
  • ·16390Pakaa
  • ·15300Myllypohja-Koiskala (Lahti)
  • ·15340Kunnas-Hiekkanummi (Lahti)
  • ·15170Tenava-Tonttila (Lahti)
  • ·15520Saksala (Lahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet460. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 731. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orimattila3. · 13 alueesta

Muut alueet: Orimattila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala1632031 438 €+16,6 %
2.Pakaa1639029 151 €+23,5 %
3.Virenoja1631028 455 €+14,0 %
4.Luhtikylä1651028 336 €+18,2 %
5.Kuivanto1628026 178 €+10,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
53830Rutola

Lappeenranta

Mediaanitulot
29 002 €
Väkiluku
338
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
71460Paukarlahti

Leppävirta

Mediaanitulot
29 003 €
Väkiluku
480
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00390Konala

Helsinki

Mediaanitulot
28 988 €
Väkiluku
6 594
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
37420Valkkinen

Vesilahti

Mediaanitulot
28 983 €
Väkiluku
764
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Orimattila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle